Obhájci i obžalovaní se snažili zpochybnit výpovědi a věrohodnost svědků, kteří k soudu přišli.

Radek Březina tvrdí, že část svědků lže.

O jednom ze svých nejbližších spolupracovníků Lubomíru Kaláčovi prohlásil, že mu měl z tajných skladů krást nezdaněný líh.

Co je ta tekutina? Nějaká zbytková složka

U Krajského soudu v Olomouci v pondělí vypovídal bývalý správce nemovitostí rodiny Březinových.

Ve firmě pracoval jen krátce, po policejním zásahu v olomouckých sladovnách odešel.

Popisoval, jak ho celým areálem v září 2012 provázel nyní obžalovaný Tomáš Pantlík.

„ Viděl jsem tam kryté kóje s kanystry a barely, byla v nich modrá tekutina. Ptal jsem se svého nadřízeného Tomáše Pantlíka, co to je a on mi řekl, že to je nějaká zbytková složka ze společnosti Moravia Chem. Když jsem chtěl nájemní smlouvu na sladovny, tak jsem se dozvěděl, že se o to nemám starat," vzpomněl muž.

Obhájci obžalovaných i Radek Březina se ho poté opakovaně vyptávali, proč se o nádobách s lihem nezmínil hned při výslechu na policii.

„Vybavil jsem si to až teď, tehdy po mě nechtěli detailně vědět, co kde bylo přesně uloženo," řekl bývalý správce nemovitostí a do plánku olomouckých skladoven zaznamenal, kde v rozlehlé několikapatrové budově byly kóje umístěny.

Březina: Kam zmizelo 300 tisíc litrů?

Obžalovaný Tomáš Pantlík se pak jeho výpověď snažil zpochybnit.

„Ten člověk u nás pracoval jen třináct dní. Kategoricky popírám, že tam byly uloženy látky ze společnosti Moravia Chem," řekl Tomáš Pantlík.

Údajný šéf lihové mafie Radek Březina se pozastavil nad tím, že se ve většině tajných skladů našlo méně nezdaněného lihu, než tam bylo ve skutečnosti navezeno.

„Někteří svědci lžou. Například ve Stojčíně jsme složili 1,3 milionu litrů, ale našel se tam jen milion. Kam těch 300 tisíc litrů zmizelo? Ve všech skladech, od kterých měl klíče Lubomír Kaláč, chybí nějaký líh," poznamenal Radek Březina.

Dávali mi málo, tak jsem udělal loupež

Soud vyslechl také mladíka, který pro bratry Březinovy několik měsíců načerno pracoval jako svářeč.

V době probíhající metanolové aféry kontaktoval policii a chtěl vystupovat jako utajený svědek.

U soudu popisoval, že v nemovitostech, které bratrům patřily, svařoval různé konstrukce a potrubí.

Zaměstnávali ho ve Zlíně a v Ostravě, kde měla podle něj fungovat linka na stáčení alkoholu.

„Byly tam prázdné lahve od alkoholu a etikety likérky Drak, také plný sklad krabic s alkoholem. Mladé brigádnice tam po nocích na ty lahve lepily etikety," řekl muž, který byl dvakrát trestán kvůli loupežím.

„Když jsem dělal pro Březinovy, dostával jsem tak málo peněz, že se z toho nedala uživit rodina. Tak jsem udělal tu loupež," poznamenal svářeč.

Ukradl nám trubky, proto letěl

Trojice obžalovaných ale tvrdila, že mladík firmu okradl.

„Odcizil měděné trubky a odvezl je do výkupny. Proto jsme ho vyhodili. Trestní oznámení jsme na něj tehdy nepodali, tak to dělám teď. Firma, která prodávala alkoholické nápoje byla v naší nemovitosti jen v pronájmu, nebyl to náš alkohol," napadl výpověď svědka Radek Březina.

Hlavní líčení pokračuje v úterý, nařízeno je na celý týden.

Soud vyslechne na dvě desítky svědků, bude se zabývat také policejními odposlechy. Konečný verdikt však nepadne, protože část předvolaných se omluvila.

Šéfovi hrozí 16 let vězení

Zlínský podnikatel Radek Březina, jeho mladší bratr Tomáš a správce jejich nemovitostí Tomáš Pantlík se zodpovídají z daňových úniků na nezdaněném lihu. Ten měli navážet do několika tajných skladů po celé republice.

Únik na dani měl dosáhnout až tří miliard korun.

Radku Březinovi hrozí až 16 let vězení, jeho bratr Tomáš a správce nemovitostí Tomáš Pantlík mohou za mřížemi strávit pět až 10 let.