Zvýšenou pozornost věnují strážníci řidičům v souvislosti s počátkem školního roku, kdy se na přechodech pro chodce objevuje množství školáků. Radar umístili na nábřeží Dukelských hrdinů, které prochází městem a rozděluje ho na dvě části. „Většinu vozů jsme vyfotili a změřili přímo nebo v těsné blízkosti přechodu pro chodce,“ uvedl ředitel rožnovských strážníků Daniel Vašut.

Výsledek nebyl příliš lichotivý. Na dodržování předpisů zapomnělo v průběhu tříhodinové kontroly dvacet čtyři šoférů. „Zjištěné hodnoty překročení rychlosti se pohybovaly v rozmezí od dvaašedesáti až do jednadevadesáti kilometrů v hodině,“ prozradil Vašut.

S příchodem září se také v dalších valašských městech u přechodů pro chodce objevily hlídky městských strážníků, policistů i civilistů. Po celý rok budou každé ráno dohlížet na bezpečnou cestu dětí do škol. „Letos nám bude osm nejfrekventova­nějších přechodů hlídat devět civilistů. Na přechodu v ulici generála Klapálka je navíc nový trojrozměrný nástřik, který přispívá k vyšší bezpečnosti v tomto úseku,“ informovala například Jana Janovská, vedoucí oddělení školství radnice ve Vsetíně.

Na vybraná místa budou dohlížet také městští strážníci. „Denně budeme zajišťovat jeden až dva přechody,“ potvrdil ředitel vsetínské městské policie Nikolaj Martinák.

Strážníci jsou v pohotovosti také ve Valašském Meziříčí. Společně se státními policisty obsadili hned první školní den pět přechodů pro chodce v blízkosti základních škol. „Hlídky usměrňovaly dopravu od sedmi do osmi hodin ráno a poté ještě při návratu dětí ze školy od půl desáté do půl dvanácté,“ prozradil mluvčí meziříčské radnice Josef Beneš. Po zbytek školního roku budou strážníci a policisté dohlížet na přechody jen v době, kdy děti přicházejí do vyučování.