„Šestatřicetiletou ženu připravil neznámý pachatel o více než 164 tisíc korun, osmatřicetiletého muže o téměř 183 tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková s tím, že za trestné činy podvod a neoprávněný přístup k počítačovému systému hrozí pachateli nebo pachatelům až pětiletý trest za mřížemi.

Žena ze Slušovic zveřejnila na internetovém portále zaměřeném na prodej a nákup dětskou postýlku. Ozval se jí zájemce, s nímž komunikovala přes WhatsApp.

„Domluvili se na zaslání postýlky přepravní společností. Poté jí přišel podvodný odkaz od této společnosti, který ji přesměroval na stránky její banky. Tady vyplnila přihlašovací údaje i svoje jméno a datum narození. Nedařilo se jí na stránky své banky přihlásit, a když se jí to po komunikaci s údajným zaměstnancem přepravní společnosti povedlo, zjistila, že přišla o peníze,“ popsala mluvčí.

Ženě z účtu odešlo celkem šest plateb na dva bankovní účty. Obrátila se proto nejprve na svou banku a poté na policii.

Firemní účet zůstal prázdný

Muži ze Zlína přišla ve večerních hodinách SMS zpráva s tím, že se má přes zaslaný odkaz přihlásit do internetového bankovnictví, jinak bude jeho účet zablokován. Muž se přihlásil, vyplnil veškeré přihlašovací údaje a začaly mu chodit potvrzovací SMS s autorizačními kódy, které následně potvrdil.

Policisté varují

„Asi po třiceti minutách si uvědomil, že se stal obětí podvodu, protože na firemním účtu, k němuž měl jako jednatel přístup, zůstal téměř nulový zůstatek,“ uvedla mluvčí s tím, že z účtu odešlo celkem 19 plateb na jeden bankovní účet.

Policisté před podobnými případy varují.

„Nikdy neklikejte na odkazy, které se tváří, jakoby přišly z banky nebo na přístup k vašemu bankovnictví odkazují. Raději se přihlaste svým osvědčeným postupem,“ doplnila Kozumplíková a zároveň varovala, aby si lidé chránili svá přístupová hesla a nikomu je nesdělovali.