„Chodíme kolem na procházky, ty krávy byly strašně vyhublé, propadlé a byly jim vidět žebra. Byl to strašný pohled, až to trhalo člověku srdce,“ tak popisovali někteří místní obyvatelé, jak v uplynulé době vypadal skot na soukromé farmě v Nedašově Lhotě na Zlínsku.

Majitele dobytka nedávno obvinila zlínská policie z trestného činu, protože z hrubé nedbalosti zanedbal péči o zvířata, která vlastní. Za to mu v případě prokázání viny hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi vězeňské cely.

Přestože úhynu skotu došlo již před několika měsíci, policie informace k případu uvolnila až nyní.

„Vyslýcháme svědky, vyšetřování ještě neskončilo,“ uvedla v úterý policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nedostatečná péče chovatele vedla podle informací policie k tomu, že uhynulo celkem devět kusů dobytka, a to býčků, jaloviček a krav. Z toho jedna kráva byla dokonce březí.

Prověřování podezření ze spáchání trestného činu proti životnímu prostředí odstartovalo oznámení pracovníků příslušného úřadu v červenci letošního roku. Ti zkontrolovali chovatele už letos v lednu a únoru.

Podezření na zanedbání péče o zvířata potvrdila zdravotní pitva devíti zvířat, která v průběhu zimy zemřela,“ přiblížila mluvčí policie.

Podle ní na místě veterináři odhalili, že zvířata byla podvyživená, chovatel jim navíc neposkytl přiměřenou ochranu před nepříznivými povětrnostními podmínkami, nezabezpečil suché a neznečištěné místo.

„Zvířata neměla žádné energetické zásoby v podobě tuku a byla dehydrovaná v důsledku nedostatečného příjmu tekutin. Podezřelý muž porušil veterinární zákon tím, že nesledoval zdravotní stav dobytka a nemocným zvířatům nezabezpečil řádnou veterinární péči. Zákon na ochranu zvířat proti týrání zase porušil tím, že omezoval výživu zvířat včetně napájení a choval je v naprosto nevhodných podmínkách.

Pietní akt se uskuteční ve 12.15 hodin na Masarykově náměstí u Památníku československé vzájemnosti.
Pietní akt připomene výročí vzniku samostatného státu

Jeho nedbalé jednání potom vedlo k úhynu většího množství dobytka,“ doplnila mluvčí Kozumplíková s tím, že majitel choval celkem 33 kusů dobytka.

Farmář se podle zprávy policie bránil tvrzením, že v zimě dojde vždy k přirozenému úhynu slabších kusů dobytka a že neměl možnost jinak zabezpečit vhodnější podmínky k chovu.

Deník obviněného muže oslovil s tím, aby se k celé věci vyjádřil. „Nebudu se o tom bavit,“ uvedl však muž.

NĚKTEŘÍ CHOVATELÉ PÉČI NEZVLÁDAJÍ

Podle Petra Vorlíčka ze Státní veterinární správy se jedná o případ těžkého a závažného pochybení a věc proto řeší policie.

„Pokud by se jednalo o přestupek, věc bychom předali příslušnému úřadu ke správnímu jednání,“ zmínil Petr Vorlíček, podle něj však nejde o tento případ. Ten neunikl pozornosti ani Agrární komory Zlínského kraje.

„Jsou i takové případy, kdy se někteří zemědělci dokážou ke zvířatům takto chovat. Ty zvířata potřebují péči, krmení, je potřeba se o ně starat a někteří to nezvládají, nemají na to,“ komentovala ředitelka instituce Jana Brázdilová.

Na farmě, kde došlo k úhynu krav, se nyní údajně staví přístřešek pro dobytek.

„Chodí tam neustále nějaké kontroly, tam dole už staví přístřešek, aby krávy už nemusely být v zimě venku,“ ukazoval v pondělí Jan Hořák z Nedašovy Lhoty na farmu. Jejího majitele se zastal.

„Neměl jsem s ním problém, vždycky jsem s ním dobře vycházel,“ uvedl soused farmáře.

„Pokud se vyskytnou takové případy, nebo nás vedou indicie k tomu, že by mohlo k podobným situacím docházet, vede je krajská veterinární správa v patrnosti a provádí i kontroly,“ ujistil zástupce ředitele Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj Michal Kamarád.

Pavel  Kubina, vyrábí ochranné obleky a obuv pro atomové elektrárny a jako poslední mohykán vyrábí v areálu bývalého Svitu sandálovou obuv
Muž, který dodává obleky do jaderných elektráren