Mladík pracoval ve společnosti, která prodává elektro a jako její úvěrový specialista využíval údajů klientů pro své obohacení. Za to mu na konci dubna zlínský okresní soud vyměřil nepodmíněný trest dva a půl roku ve vězení. Trest však na konci června odvolací, tedy krajský soud, zpřísnil na 40 měsíců.

To co se odehrálo po vyřknutí rozsudku, připomínalo scénu z filmu. Otec obžalovaného i mladíkův bratr začali senát i jeho předsedkyni slovně velmi vulgárně napadat. Nadávky nebraly konce.

„To mu dejte zrovna doživotí,“ křičel také otec odsouzeného. Muž, který podle dobře informovaného zdroje měl prý v minulosti sám problémy se zákonem, jednací síň nechtěl opustit, ačkoliv z ní byl vykázán. Dusnou atmosféru musela zklidnit justiční stráž.

„To není žádná neobvyklá situace . Stává se to i u okresního soudu,“ uvedl soudce i mluvčí Okresního soudu Zlín David Kolumber.

Připomněl také případ plivajícího muže. „Stále plival, na soudce, na státního zástupce,“ vzpomínal soudce Kolumber.

Dalším nezapomenutelným výtržníkem v soudní síni byl i boss slovenského podsvětí Miroslav Maslák. I přes to, že jej k líčení doprovázela po zuby ozbrojená eskorta, neodpustil si vulgární poznámky na adresu soudce Radomíra Koudely.

„Stávají se ojedinělé případy, kdy musí zasáhnout pracovníci justiční stráže při soudním jednání. Většinou jde o verbální napadení a to zejména po vynesení rozsudku,“ uvedla za Vězeňskou službu (VSČR), pod kterou justiční stráž spadá, mluvčí Petra Kučerová.

„Je to negativní část funkce, kterou soudce vykonává, ale nelze ji vyloučit,“ uvedla prezidentka soudcovské unie Daniela Zemanová. Podle ní má soudce právo si vyžádat přítomnost justiční stráže v soudní síni.

POMLUVY NA INTERNETU

„Síně jsou vybaveny tlačítkem které přivolá justiční stráž i policii ve velmi krátké době,“ popsala bezpečnostní prvky v jednacích místnostech prezidentka soudcovské unie.

Podle ní musí však soudci čelit ještě dalším útokům a to těm v kyberprostoru.

„Soudcovská unie se zaměřuje na obranu proti útokům na internetu, kde jsou pomlouváni, znevažováni a dehonestování, proto se zabýváme způsoby ochrany před těmito útoky. Snažíme se tedy pomáhat tam, kde soudce nemá přímou ochranu,“ vysvětlila Daniela Zemanová.

Doplnila, že v případě, který se odehrál ve zlínské soudní síni, může soudkyně například podat trestní oznámení na dotyčné osoby.

„Zlínští kriminalisté se zabývají možným spácháním trestného činu pohrdání soudem,“ informovala za zlínskou policii mluvčí Monika Kozumplíková.

Pokud bude pětašedesátiletý muž ze Zlínska odsouzen, hrozí mu podle policejní mluvčí za to, že v průběhu soudního zasedání tituloval soudce nevhodnými výrazy, trest vezení až na dva roky.