Okresní soud ve Zlíně řešil kuriózní případ. Zatím netrestaní mladíci vyvázli s podmínkou

Před Okresním soudem ve Zlíně čelila včera obžalobě trojice mladíků ze Zlínska a Uherskohradišťska. Jednadvacetiletí Adam Janča, Martin Vojáček a Josef Zámečník vloni na začátku března přepadli a oloupili skupinu dalších tří mladíků o více než kilogram marihuany.

Okradení si původně mysleli, že jim drogu prodají.

Mladým zlodějíčkům hrozil až desetiletý trest odnětí svobody, od soudu si však nakonec díky své dosavadní bezúhonnosti, přiznání viny i omluvě odnesli jen podmínku 28 měsíců s odkladem na tři roky a nařízený probační dohled. Rozsudek je pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaní se vzdali práva na odvolání.

Případ má pikantní příchuť, protože okradený prodejce na lupiče svého pracně vypěstovaného „materiálu" zavolal policii. I když mu to další dva kunčafti rozmlouvali, chtěl to zlodějům pěkně zavařit. „Mně nebude nikdo okrádat, tohle si vypijou," měl rudo před očima okradený mladík, když volal policii.

Bohužel odnesli to i jeho dva kamarádi. Nejen, že z obchodu s marihuanou nebylo očekávaných téměř 170 tisíc, ale nyní je i proti nim vedeno další trestní řízení. Za přechovávání drogy mohou skončit tito tři mladíci ve vězení až na osm let.

„Nemyslím si, že dostanou přísnější trest než ti, kteří je okradli. Podle mne bude obdobný jako dnes," míní obhájce Martina Vojáčka Josef Kapušňák. Se včerejším rozhodnutím soudu je spokojen.

Případ se stal loni na začátku března. Nejdříve se zájemci o drogu naoko dohodli se Štěpánem F., že od něj koupí větší množství marihuany. K předání mělo dojít na parkovišti u zámku ve Slavičíně.

Nakonec ale Adam Janča odvezl Štěpána, jeho údajného dodavatele marihuany Daniela Z. a Jindřicha F. na odlehlé místo u meteostanice před obcí Petrůvka.

Tam na ně čekali s dalším vozem Josef Zámečník a Martin Vojáček. Mladíky, kteří právě přijeli, vytáhli z vozu. Údajný pěstitel marihuany Daniel Z. v té chvíli pochopil, co se děje a snažil se marjánku vytáhnout z kufru a ochránit.

„Začal se o drogu přetahovat s Adamem Jurčou a když mu Jindřich F. chtěl jít na pomoc, tak vytáhl Josef Zámečník zpod bundy plynovou pistoli. Mířil na Jindřicha s tím, aby zůstal stát, nebo vystřelí," popsala v obžalobě státní zástupkyně Ilona Chudárková.

Nato přiložil Zámečník zbraň k hlavě Daniela Z., aby se nehýbal. Mezitím se Adam Janča zmocnil tašky s více než jedním kiogramem marihuany a společně s Josefem Zámečníkem odjeli z místa, zní dál v obžalobě.

Adam Janča, Martin Vojáček a Josef Zámečník byli obžalovaní ze zvlášt' závažného zločinu loupeže spáchaného ve formě spolupachatelství a ze zločinu přechovávání omamné a psychotropní látky a jedu taktéž spáchaného ve formě spolupachatelství.

Všichni tři včera svou vinu doznali a projevili lítost. „Byla to mladická nerozvážnost a lituji toho," uvedl u soudu Adam Janča.

„Mrzí mě to, něco takového bych dnes určitě neudělal," dušoval se před vynesením rozsudku Martin Vojáček.

„Strašně moc mě to mrzí, vím, že se to se mnou potáhne. Chtěl bych se jim za to omluvit," komentoval svůj čin Josef Zámečník.