Nákaza si vyžádala údajně smrt jednoho cizince a způsobila těžké ublížení na zdraví dalšímu hostovi hotelu Josefovi M. z Prostějovska. Podle obžaloby Pavol Šindolár totiž hosty v hotelu ubytovával i poté, co se ve vodě legionella objevila a hygienici mu provozování hotelu zakázali a upozornili jej, jaké nebezpečí legionella představuje. On však nadále prodával pobyty na slevových portálech a o problémech s vodou v hotelu hosty neseznámil. Muž takto vystavil ohrožení života nejméně třicet šest osob a zapříčinil u čtyřiapadesáti-letého muže závažné onemocnění bakterií Legionella.

Při hlavním líčení svou vinu nepopřel. „Jsem si vědom, že jsem způsobil někomu újmu, zasloužím si trest," uvedl při své výpovědi u soudu Šindolár. Podle něj proto, že pustil lidi do hotelu, za jehož provoz nesl odpovědnost.

Obžalovaný se přesto u soudu bránil, že udělal většinu z úprav, které po něm požadovali hygienici, ať už se jednalo o opravu sprch, nebo opravy stěn či chemické ošetření vody. K tomu, aby hotel otevřel, i když nebylo vše, jak mělo podle hygieniků být, jej prý donutil majitel hotelu František Divoký.

KDYBY HOTEL ZAVŘEL, 
VYHODIL BY JEJ MAJITEL

„Kdybych to neudělal, vyhodil by mě. Ten hotel by se stejně otevřel i beze mne. Udělal jsem to z neuváženosti, kdyby hotel patřil mně, nestalo by se to a neotevřel bych ho," vysvětloval. Přesto se ale u hlavního líčení musel dívat do očí poškozenému Josefovi M. a vyslechnout si, co jeho „neuváženost" způsobila muži, který si v jeho hotelu zaplatil wellness pobyt.

Ten krátce po tomto pobytu dostal vysoké horečky přes 40 stupňů, přestal chodit a mluvit. Podle znalce – specialisty na infekční nemoci a epidemiologii Václava Dostála byl bez rychlé lékařské pomoci ohrožen na životě. Pak poškozený strávil dva měsíce v kómatu na ARO prostějovské nemocnice a měsíc na JIP. Později se musel naučit znovu mluvit, chodit. Dodnes je v péči lékařů a je v invalidním důchodu.

Zdravotní pojišťovnu stálo léčení poškozeného 1,3 milionu korun. Poškozený žádá odškodné, konkrétní částku vyčísluje znalec. Bude se ale pohybovat v milionech korun. Šindolár uvedl, že je ochoten „něco splácet", ale žádné peníze ani majetek nyní nemá.

„Shledal jsem příčinnou souvislost mezi pobytem poškozeného v tomto zařízení a jeho získáním infekce legionella," přednesl své jednoznačné závěry znalec.

CIZINEC ZEMŘEL
PO NÁVRATU DOMŮ

Na stopu hygieniky přivedlo úmrtí cizince, který byl v roce 2014 v hotelu v Březůvkách ubytován. Ten zemřel po návratu domů. Hygienici začali provádět šetření a zjistili až 1500násobné překročení hygienického limitu bakterie legionella.

„Mám o tom informace a myslím, že smrt toho cizince byla spouštěcím mechanismem kontroly hygienické stanice v hotelu v Březůvkách. Nemám ale žádný poznatek o tom, že by se vedlo další trestní řízení ve vztahu k tomuto poškozenému cizinci. Nicméně v době, kdy byl v tomto hotelu, nebylo vydáno žádné opatření ze strany krajské hygienické stanice," připomněl státní zástupce Jan Zubek.

Hlavní líčení je naplánováno na 14. listopadu, kdy má být mimo jiné vyslechnut i majitel hotelu v Březůvkách.