Jediným podezřelým z tohoto hrůzného činu byl syn zavražděné, toho však již třikrát krajský i vrchní soud zprostil obžaloby.

„Mohu potvrdit, že jsme znovu zrušili rozsudek Krajského soudu a vracíme jej k novému rozhodnutí,“ sdělil mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. „Navíc jsme nařídili, aby byla záležitost projednána v novém složení senátu,“ dodal mluvčí.

Podle Nejvyššího soudu se totiž senát neřídil jeho závaznými pokyny a nezabýval se všemi důkazy, které se nabízely pro objektivní posouzení trestného činu.

„Rozhodnutí Krajského soudu nese znaky libovůle a svévole. Nejvyšší soud má za této situace vážné pochyby o tom, zda senát, který doposud v případě prštenské vraždy rozhodoval, je schopný zajistit dodržení základních zásad trestního řízení a vyloučit jakékoliv pochyby o nestrannosti,“ objasnil důvody opětovného zrušení rozsudku mluvčí.

Třikrát po sobě se případem vraždy zabývala soudkyně Hana Zoubková. Ta ale vždy muže zprostila obžaloby kvůli tomu, že neměla přímý důkaz ani žádný nový, který by pachatele usvědčoval.

Rozhodnutí Nejvyššího soudu je však nyní závazné, proto soudní líčení povede nový senát, který by měl posoudit všechny důkazy znovu.

Podle Nejvyššího soudu i Nejvyššího státního zastupitelství byly dosavadní důkazy vyhodnoceny špatně. „A vzhledem k tomu, že bylo podáno dovolání nejvyšší státní zástupkyně v neprospěch obžalovaného, může dojít v novém řízení k odsouzení podezřelého,“ doplnil Knötig.

Spis dorazil na Krajský soud v Brně teprve minulý týden v pátek. „Nyní se bude rozhodovat o tom, který senát případ dostane nově přidělený,“ sdělila mluvčí Krajského soudu Miroslava Sedláčková. Termín hlavního líčení proto zatím není stanoven ani orientačně.

K vraždě ženy došlo v bytě panelákového domu ve Zlíně­Prštném 3. května 2005. Manžel zavražděné našel svou ženu doma zastlanou v posteli. Byla brutálně zmlácená, měla podřezané hrdlo. Tělo bylo zabalené do dek a převázané motouzem.

Z činu byl obžalovaný syn zavražděné. Podle obžaloby byly hlavním důvodem dluhy, které si nadělal hraním na automatech. Matka mu prý totiž na jejich splacení odmítla dát peníze, což se jí stalo osudným.

Jak tvrdí obžaloba, měl pak její syn peníze i další cennosti vzít a odjet do Běloruska. Do České republiky byl vydán na základě mezinárodního zatykače.

Hana Trčková