„Musím konstatovat, že při úkonech, které jsme v terénu prováděli, jsme našli ostatky lidských těl, které byly podrobeny zákonným procedurám a testům DNA," sdělil s tím, že na základě toho policie konstatovala, že se jedná o oba pohřešované, nyní již oběti exploze muničního skladu. Rodiny obětí již policie informovala.

Po uplynutí sedmidenní lhůty bez neřízeného výbuchu, kterou stanovili policejní pyrotechnici, mohli ve čtvrtek 20. listopadu začít po více jak měsíci od exploze skladu munice ve Vrběticích práce na vyčištění okolí cest a skladů od rozházené nebezpečné munice.

Podle ředitele Pyrotechnické služby ČR Michala Dlouhého, byl pyrotechnický tým již nyní posílen o další specialisty. Prvotní práce na vyčištění okolí cest a skladů na ploše zhruba 12 ha, potrvají do konce listopadu. Půjde nejen o komunikace, ale i zatravněné plochy.

„Připravujeme i scénář odvozu munice. Jedná se zhruba o sedm tisíc tun nebezpečného materiálu, což je logisticky velmi náročné, proto máme několik variant," uvedl Dlouhý.

Před tím ale ještě budou podrobeny kontrole všechny sklady, kde se munice nachází. Jak dále uvedl ředitel Pyrotechnické služby ČR, jsou připraveni i na variantu, že by začalo sněžit, ale jen do toho stavu, kdy by nenastaly výrazné komplikace díky povětrnostním podmínkám, jako například v případě sněhové kalamity. To by se do areálu totiž podle něj nedostaly vozy na zimní údržbu.

Prozatím nikdo nevyčíslil škody, které výbuch munice způsobil. Podle Jaromíra Tkadlečka, prvotní výbuch ve skladu způsobil škody v řádech desítek milionů korun, nyní se však již navazující škody šplhají k částce stovek milionů korun. Po kom bude vymáhána náhrada škody však ředitel krajské policie odmítl sdělit.

„Variant a možností je mnoho," uvedl Tkadleček s tím, že vyjadřovat se k tomu nyní není profesionální. „Na vyčíslení je skutečně brzo, včera skončila lhůta, která něco předznamenala, kdo ponese škody je otázka až za několik měsíců," dodal ředitel krajských policistů.