Doposud každému, kdo bez patřičných povolení chytil i jednoho zajíce nebo bažanta, hrozilo až dvouleté vězení. Pokud svůj úlovek prodal třeba do restaurace, hrozilo pachateli až pět let za mřížemi.

Od nového roku bude podle novely zákona takovému pytlákovi hrozit maximálně tak pokuta. S tím ale myslivci ani rybáři nesouhlasí.

„Je to špatný zákon. V naší republice je pytláctví dost rozšířený nešvar a teď, když si někdo bude chtít ulovit srnu, nebude to trestný čin, ale jen přestupek. To je teď to samé, jako bych trhal hrušky ze sousedovy zahrady a nic mi za to nehrozilo,“ postěžoval si předseda zlínského Okresního mysliveckého spolku František Libosvár.

Cena jedné srny podle Libosvára nyní pohybuje kolem dvou tisíc korun. Nový zákon tak pytlákovi umožní například ulovit dvě srny nebo třeba padesát bažantů, jejichž cena se pohybuje od sto do sto padesáti korun.

„Prostě jsme čekali, že se proti pytlákům tresty přiostří, ale místo toho se jim teď naopak podaly ruce,“ kroutil zase hlavou předseda Okresního mysliveckého spolu Uherské Hradiště Karel Blahušek.

Podobně je to i s rybami. Výkupní cena kapra se v průměru pohybuje kolem padesáti korun za kilo. Pokud si člověk bez rybářského lístku od příštího roku naloví kolem sto kilo této ryby, půjde jen o přestupek.

„Je to hodně nešťastný zákon. S pytláky se setkáváme často a pokaždé jsme je předali do rukou policie. To pro mnohé bylo dostatečné zadostiučinění, i když třeba nakonec odešli jen s pokutou, ale ta hrozba vězení zde pořád byla. Nyní už tomu tak nebude a my se obáváme, že se pytláctví ještě více rozšíří,“ konstatoval předseda kroměřížského rybářského svazu Petr Kovář.

Dodal, že zároveň má i obavy z úbytku rybářů. „Nebudou mít důvod platit poplatky ani chodit na brigády. Když už nebude trestné ani ulovení jednoho kapra, tak nebudou potřebovat ani rybářský lístek,“ podotkl dále Kovář.

Policie každým rokem šetří několik případů pytláctví, které jim většinou oznámí myslivci. Každý rok proto dělají společně kontroly, a to i v nočních hodinách.