Pachatel z Ostravy už je ve vězení, jedenáctiletý trest mu ale soud uložil za jiný závažný trestný čin. Za přepadení bank by mu vyšší trest už nehrozil, policie proto případ odložila. ČTK to dnes řekla krajská policejní mluvčí Jana Macalíková.

Lupič přepadl banky například ve Valašských Kloboukách, v Rožnově pod Radhoštěm, Bystřici pod Hostýnem a Hodoníně. Pachatel vypadal pokaždé jinak. Vždycky ale předložil ženě za přepážkou lístek s ručně psanou výhrůžkou a požadoval peníze. Pracovnicím hrozil odpálením bomby a navíc jim ukazoval poměrně důmyslně sestrojenou maketu systému, kterou vydával za výbušninu. Vždy se mu podařilo peníze získat, většinou je pak prohrál v automatech.

Policisté zjistili, že pachatelem je dvaapadesátiletý muž z Ostravy. „Ještě před obviněním však policejní komisař prověřoval trestní minulost pachatele a zjistil, že jde o recidivistu, kterého letos v březnu odsoudil Okresní soud ve Vsetíně za jiné loupežné přepadení k jedenáctiletému nepodmíněnému trestu odnětí svobody," uvedla Macalíková.

Muž byl v roce 2010 propuštěn po devítiletém vězení se zkušební dobou pět let. V době loupeží byl tedy v podmínce. „Momentálně je pachatel opět ve valdické věznici. Vyšetřovatel seznal, že zahájení trestního stíhání pro popisované loupeže by bylo neúčelné, protože by nevedlo ke zvýšení uloženého trestu," doplnila policejní mluvčí. Podle ní se ale poškozené organizace mohou domáhat náhrady škody v civilním řízení.