Při řidiče trolejbusu Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO) to byl asi poněkud nepříjemný šok, když na něj na zastávce U Zámku čekali policisté. „Ihned jsme totiž reagovali na oznámení a vyslali na místo nejbližší hlídku. Ti udělali panu řidiči dechovou zkoušku," vysvětlila mluvčí zlínské krajské policie Jana Macalíková.

Kontroly nejsou neobvyklé

Podezření oznamovatelky se nakonec nepotvrdilo. „Výsledek testu byl negativní," doplnila mluvčí.

Z jakého důvodu se dámě zdálo, že by řidič mohl být opilý, to se neví.

Nicméně všichni řidiči MHD jsou i několikrát za den podrobeni namátkovým zkouškám nejenom na alkohol, ale i na drogy. „Každý řidič se při nástupu do služby hlásí dispečerovi. Při jakémkoli podezření, že řidič není v dobré kondici, následuje dechová zkouška. Kdyby nebyl výsledek nulový, už by nemohl s vozidlem vyjet," potvrdil hlavní dispečer DSZO Josef Polách.

Samozřejmostí je dechová zkouška například v případě, že řidič zaspí a nebo přijde později do práce, rovněž při pracovním úraze nebo pokud si stěžuje někdo z cestujících. A to není zdaleka vše. „Mimoto jsou řidiči podrobeni namátkovým hromadným kontrolám, takže ráno může dýchat v jeden den i padesát řidičů," dodal Polách.

Pro toho, kdo by měl pozitivní test, by to znamenalo jedno. Okamžitý vyhazov. „Zde se žádné výjimky ani tolerance nepřipouští," podotkla ještě vedoucí personálního oddělení Taťána Charvátová.