Za obecné ohrožení mu hrozilo až osmileté vězení. Vloni v srpnu havaroval s dětským vláčkem v areálu zahrady.

Cestovalo v něm zrovna 20 lidí, převážně dětí a jejich rodičů. Když projížděl levotočivou zatáčkou okolo výběhu paviánů, vagon se při jízdě převrátil na bok. Zranil šest chodců – tři dospělé ve věku 29, 36 a 62 let a tři děti ve věku od jednoho roku do sedmi let.

Podle obžaloby Vlastimil Zeman nezvládl řízení vlivem vysoké rychlosti a převrátil vláček na procházející rodiče s dětmi. Jedné z žen způsobil podle soudu těžkou újmu na zdraví.

„Je mi velice líto toho, co se stalo. V té situaci jsem dělal, co šlo. Rozhodně si neuvědomuji, že bych jel rychle. Omlouvám se všem," uvedl u soudu obžalovaný.

K nehodě podle něj došlo proto, že před vláčkem najednou přeběhly děti a on musel prudce v zatáčce brzdit. S tím ale soud nesouhlasil.

„V těch místech se musí jezdit krokem," uvedl zástupce provozovatele vláčku (ten neprovozuje Zoo Zlín, pozn. red.). I tento fakt byl pro senát okresního soudu jedním z důvodů, proč řidiče Vlastimila Zemana uznal vinným.

„Pokud by se před vláčkem najednou objevily děti, tak i kdyby brzdil, srazil by je. V těchto místech měl jet krokem, tak, aby mohl bezpečně projet zatáčkou a takovou rychlostí obžalovaný nejel," uvedl mimo jiné ve svém zdůvodnění soudce Pavel Houdek.

Že nešlo o žádnou kuriózní nehodu, potvrdila včera jedna ze svědkyň nehody.

„Vagony se začaly naklánět, slyšela jsem křik. Lidé začali z vláčku vyskakovat, všichni chtěli být odtud pryč. Slyšela jsem strašně křičet jednu maminku, myslela jsem si, že je někdo od tím vagonem," vzpomněla dramatické okamžiky mladá žena.

Zlínská zoologická zahrada podle mluvčí Romany Bujáčkové rozsudek nad řidičem komentovat nebude. Už po srpnové nehodě byla trasa vláčku zrušena a jezdí jiným směrem. (voz)