Na orientačním testu se zobrazila přítomnost několika návykových látek. Muže jsme odvezli k lékaři na vyšetření a odběr krve a moči,“ řekla mluvčí zlínské policie Jana Bartíková. Dodala, že k testům na drogy přistupují policisté tehdy, pokud řidič vykazuje známky podivného chování a jeho dechová zkouška na alkohol je negativní.

Nejvíce případů zaznamenali policisté na Zlínsku

„Detektor nám sice nezjistí konkrétní látku, ale její přítomnost lze z potu nebo slin zjistit i několik týdnů po jejím požití,“ upozornila mluvčí Bartíková.
Drogy za volantem zjistili letos už ve dvou případech i kroměřížští policisté. „V jednom z nich řidič havaroval v obci Němčice a jeho spolujezdec nehodu nepřežil. Mladík požil před jízdou nejen alkohol, ale i marihuanu,“ připomněla mluvčí kroměřížské policie Květoslava Malenovská.
Na Slovácku řešili policisté od začátku roku zatím jeden případ. „Jednalo se o dopravní nehodu, kterou způsobila řidička. U ženy byla zjištěna přítomnost nelegální návykové látky,“ uvedla mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková.

Vsetínská policie prozatím žádného takového řidiče ještě neevidovala. „V letošním roce jsme nezaznamenali při kontrolách žádného řidiče, který by byl pod vlivem drog,“ potvrdila mluvčí vsetínské policie Lenka Javorková.

Všem řidičům, u kterých policie zjistí přítomnost omamné látky v těle, hrozí stejné tresty jako v případě alkoholu za volantem. „Zákaz řízení na jeden rok, vysoké pokuty a sedm bodů. Výše trestů se stupňuje v závisloti na množství