„Snažíme se na to zapomenout a jít dál, ale nechceme se k tomu nijak vyjadřovat," uvedla v pondělí pro Deník majitelka domu.

Rodina žháře se zase musela vyrovnat nejen s tlakem okolí, ale také s tím, že zrovna člen jejich rodiny byl něčeho takového vůbec schopen. „To se nedá popsat, jak se cítíme. Jsme z toho špatní," svěřila se krátce po události před rokem teta mladého žháře.

Největší šrámy na duši má ale Tomášova matka, které syn stále nedokázal přiznat, že to byl právě on, kdo založil požár. A to i přesto, že policii a soudu se ke svému činu doznal.

VE VĚZENÍ SE SNAŽÍ PRACOVAT

Pořádné šrámy na duši si ponese do života i on. Jako dvacetiletý musí tři roky snášet prostředí vězení. Na startu svého dospělého života si jej tak zkomplikoval, jak nejvíc to šlo. Kromě odnětí svobody jej také čeká náhrada škody a nebude malá. Vždyť škody šly do milionů korun. Krajský soud ve Zlíně Tomáše loni v prosinci pravomocně poslal na 36 měsíců do vězení. Podle senátu krajského soudu jej k tomuto rozhodnutí vedl fakt, že mladík trpí duševní chorobou a v době spáchání trestného činu byl ve stavu snížené příčetnosti. Podle informací Deníku, bývalý dobrovolný hasič Tomáš R. trpí pyromanií.

„Píšeme si každý týden, je daleko, až někde v Čechách, je to tam pro něho pořádně těžké," přiblížila Tomášova maminka Věra. Podle ní se ale Tomáš drží a ve vězení pracuje. „Stará se o oblečení, vydává ho, opravuje, má to na starost," popsala paní Věra s tím, že o tom, jak se k němu chovají ostatní, se nevyjadřuje. „Snad je v pořádku, věří Věra. Sama však neskládá ruce do klína. Budeme zkoušet podmínečné propuštění, snažím se mu tady vyjednat práci, aby mohl plnit své závazky," naznačila paní Věra.

Místní ale mladého Tomáše a celou situaci vnímají jinak. „S tím klukem byly vždy problémy," uvedla obyvatelka Hvozdné, která si nepřála uveřejnit své jméno, v redakci jej ale máme k dispozici. Podle ní je rodina, která kvůli Tomášovi málem přišla o střechu nad hlavou, slušná a ve Hvozdné oblíbená. „Hodně lidí to semklo a soucítili s nimi. Chodili jim pomáhat odstraňovat následky požáru," uvedla.

„Musíme se držet faktů a ne provádět hon na čarodějnice. Co se týká Tomáše, nevím, co ho k činu vedlo," sdělil již dříve k případu starosta Hvozdné Miroslav Válek.

Poznámka Jany Zavadilové

Tlačítko restart by se hodilo každému

Kdoví jaké by to bylo, kdybychom alespoň jedenkrát v životě, mohli použít tlačítko „RESTART". Kdybychom tak mohli vrátit chvíli předtím, než jsme udělali svou životní chybu. Napravit křivdu, špatné rozhodnutí, slova, která už nešla vrátit zpět. Věřím tomu, že právě Tomáš ze Hvozdné by se neodhodlal k tomu, aby zapálil dvě auta, která stála u rodinného domu, nedaleko toho jejich. Věřím tomu, že by třeba dodělal školu a zkusil to někde u dobrovolných či profesionálních hasičů, našel si holku, zkrátka by měl starosti jako jeho stejně staří vrstevníci. Vždyť jeho štěstí by dělalo šťastným další lidi a k tomu by právě mělo tlačítko „RESTART" být…