Tím se měl podle žalobce obohatit a způsobit škodu za neuvěřitelných patnáct milionů korun.

Roman Čechmánek se u soudu vždy hájil tím, že za dluhy stojí jeho nesprávné podnikatelské kroky a nejednal s úmyslem někoho podvést. Vymstilo se mu prý to, že se rozhodl investovat v několika náročných projektech najednou.

Ať už šlo o stavbu minipivovaru ve Zlíně, bytového domu v Holešově či o přestavbu statku na hotel v Chorvatsku. Jak Čechmánek několikrát zdůraznil, zničila ho insolvence.

„Kdyby věřitelé podali žalobu k civilnímu soudu a nepožadovali ji, byl by dluh už splacen,“ uvedl mimo jiné obhájce obžalovaného Tomáš Štípek.

Krajský soud ve Zlíně loni v dubnu již podruhé Romana Čechmánka zprostil viny. Vrchní soud v Olomouci však na začátku letošního roku verdikt podruhé zamítl a případ krajskému soudu vrátil.

 

Mimo jiné proto, že obžalovaný údajně zaujal lhostejný přístup ke svým závazkům. Soud se také dožadoval doplnění dokazování.
Přesné zdůvodnění však mluvčí Vrchního soudu Olomouc Stanislav Cik Deníku odmítl z procesních důvodů zatím vydat.

„Vrchní soud v Olomouci zrušil rozsudek soudu prvního stupně v neveřejném zasedání. Vzhledem ke skutečnosti, že nemáme od soudu prvního stupně potvrzeno, že bylo zrušovací rozhodnutí doručeno všem účastníkům řízení, nemohu s ohledem na zachování jejich práv sdělit důvody našeho rozhodnutí,“ vysvětlil mluvčí.

Poprvé olomoucký vrchní soud rozhodnutí krajského soudu z května 2018 zrušil v březnu 2019. Důvodem byla skutečnost, že podle jeho mínění bylo hodnocení důkazů prvoinstančního soudu vadné, šablonovité a vnitřně rozporné.

Vrchní soud nalézacímu také vytkl, že nekriticky převzal obhajobu obžalovaného, že jeho majetek výrazně převyšoval závazky. Přesto krajský soud ve Zlíně v dubnu Romana Čechmánka podruhé viny zprostil.

Ve středu tak pokračovalo v pořadí již třetí hlavní líčení s Romanem Čechmánkem, které začalo na konci srpna. Byl vyslechnut svědek, který Čechmánkovi prodal jednu z nemovitostí na Prostějovsku.

„Docházelo ke zpoždění plateb bance. Musel jsem to všechno řešit,“ uvedl mimo jiné svědek u soudu.

Více než dva roky tak nepadlo v kauze pravomocné rozhodnutí. Romanovi Čechmánkovi hrozí v jeho případě až deset let za mřížemi.