Podle obžaloby měl Josef T. havarovat opilý s autem do pomníku a zabít tři mladé lidi

Odpovědnost za tuto událost, při níž u Rymic na Kroměřížsku zemřeli tři velmi mladí lidé, má nést devětadvacetiletý Josef T. z Bystřice pod Hostýnem. V krvi měl údajně navíc 1,6 promile.

Muže za to letos v dubnu potrestal kroměřížský okresní soud osmiletým vězením. Josef T. však trest nepřijal a odvolal se ke krajskému soudu. Od počátku totiž tvrdí, že on za volantem vozu neseděl.

V osudný den, kdy se psalo datum 22. července 2009, si Josef T. se svým osmnáctiletým synovcem vyjeli na výlet do Holešova, kde se k nim přidaly dvě devatenáctileté kamarádky mladšího z mužů.

Hazardní a rychlá jízda začala tím, když opilí mladí lidé rozbili výlohu. Protože to uviděla hlídka městské policie, vydala se za nimi. Řidič na jejich pokyn totiž nezastavil. Podle výpovědi strážníků jel Renault Megan takřka stotřicetikilometrovou rychlostí, když došlo k havárii. Vůz se čtyřčlennou posádkou havaroval po dlouhém smyku do pomníku a převrátil se na střechu. Zadní část vozu byla kompletně zdemolovaná. Obě děvčata ani mladý hoch tak silný náraz nepřežili.

Tři mrtví u Rymic: řidič byl asi pod vlivem drog

Velice tragicky skončila jízda čtyř lidí, kteří ve středu o tři čtvrtě na dvě ráno havarovali u Rymic ve směru od Holešova. Ve zdemolovaném vraku Renaultu Megane vyhasly životy dvou devatenáctiletých dívek z Holešova a jednoho osmnáctiletého mladíka z Bystřice pod Hostýnem.

Více informací a fotogalerie zde

Obviněný soudu celou dobu tvrdil, že neřídil. „Neuvědomuji si, že bych řídil. Z chvil před nehodou si pamatuji jen střípky, nevybavuji si dokonce ani ty lidi, které jsem potkal,“ tvrdil před soudem Josef T.

Pak si přece jen na něco vzpomněl a nejprve tvrdil, že byl v kufru auta.

Když jej ale soud upozornil, že z něj po havárii nezbylo takřka nic, výpověď zase změnil a tvrdil, že seděl vzadu za řidičem a za volantem byl cizí muž, který se k nim připojil v Holešově. Jeho tvrzení vyvrátila řada důkazů.

Například na záznamech kamerového systému z Holešova nasedli do auta pouze dva muži a dvě ženy.

„Není ani možné, že by obžalovaný seděl za řidičem, tam totiž zcela určitě seděla připoutaná jedna z dívek, druhá pak seděla připoutána napravo. Mužova lehká zranění a také otisk bezpečnostního pásu na levém rameni nasvědčují tomu, že seděl na místě řidiče,“ přednesl u kroměřížského soudu soudní znalec Milan Votava.

Zabil u Rymic tři lidi, dostal osm let nepodmíněně

Bez sebemenšího náznaku lítosti si ve čtvrtek u Okresního soudu Kroměříž vyslechl verdikt devětadvacetiletý Josef T. z Bystřice pod Hostýnem, který podle rozsudku loni způsobil tragickou nehodu u Rymic.

Více informací zde

Z auta nemohl utéct

Všichni ze zasahujících policistů a hasičů se navíc shodli, že z auta nemohl nikdo utéct. Strážníci byli na místě už po půlminutě od havárie, a kdyby se údajný pátý člen posádky odplazil do pole, zůstaly by tam stopy. Žádné se však nenašly a pach nezachytil ani přivolaný psovod.

Mezi pedály navíc byla zaklíněna bota obviněného a našla se u něj také kšiltovka, která je jasně rozpoznatelná na záběrech kamerového systému z Holešova. „Jeho výpověď tedy byla účelová a nepřesvědčivá. Navíc se v minulosti jako veřejnost účastnil podobného jednání, kde se obžalovaný taktéž vymlouval na to, že řídil někdo jiný a poté utekl, takže se tento způsob obhajoby nabízel,“ okomentoval v dubnu své rozhodnutí soudce Karel Rašín.

Šárka Šarmanová, Šárka Vavříková

Vyhrajte lístky na festival Ludkovická plečka

Vyhrajte 4 x 2 vstupenky na vyhlášený festival Ludkovická Plečka v Ludkovicích na Luhačovicku, který se koná 24. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!