Hlavním pachatelem ze skupiny dealerů je jedenačtyřicetiletý muž z Uherskohradišťska, který nakupoval ve velkém pervitin v Ostravě a prodával ho dalším dealerům.

„Ostatní obvinění, mezi kterým jsou i čtyři ženy, jsou ve věku od 29 do 56 let a jsou ze Zlínska, Uherskohradišťska a Ostravska,“ doplnila Javroková.

Zadržení osob provedli policisté ze zásahové jednotky z Brna a Ostravy. Při domovních prohlídkách krajští kriminalisté zajistili téměř 700 gramů pervitinu, digitální váhy, injekční stříkačky, finanční hotovost v řádech statisíců korun a další věci určené k distribuci pervitinu. Nejvíce pervitinu zajistili kriminalisté v bytě v Ostravě.

Zlín Design Market. Ilustrační foto
Nová opatření v kraji: Kulturní akce se odkládají nebo ruší

Drogy na plný úvazek

Většina obviněných jsou uživatelé pervitinu a v minulosti byli za drogovou trestnou činnost opakovaně trestáni. Drogu distribuovali především ve Zlínském kraji a podle kriminalistů rozdistribuovali za půl roku nejméně čtyři kilogramy pervitinu, přičemž gram drogy prodávali za 1 000 až 1 500 korun.

„Nejaktivnější z nich se živili pouze prodejem drog a nikde nepracovali. Jejich trestná činnost byla sofistikovaná a důmyslně promyšlená, tak aby policistům znesnadnili jejich odhalení,“ přiblížila tisková mluvčí.

Do chládku až na dvanáct let

Vyšetřovatel krajských kriminalistů všech osm osob obvinil z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy.

„Obviněným hrozí v závislosti na rozsahu spáchané trestné činnosti vězení v rozmezí od 5 do 12 let, čtyři obvinění jsou stíháni vazebně, zbytek na svobodě. Jeden z obviněných byl navíc covid pozitivní a tato skutečnost kriminalistům ztěžovala práci. Nyní je kvůli onemocnění ve speciálním režimu i ve vazbě,“ uzavřela Lenka Javorková s tím, že krajští kriminalisté na případu nadále pracují.