Případ těžkého ublížení na zdraví ve stadiu pokusu a výtržnictví ze srpna 2016 projednával včera krajský soud ve Zlíně. Svatopluk Z. si totiž z incidentu odnesl těžká zranění.

Odnesl to jeho meniskus a zpřetrhané přední a zadní vazy levé nohy. Dodnes má trvalé následky, snížené společenské uplatnění a přišel o práci. Radoslavu N. za to reálně hrozí, že stráví až 12 let ve vězení. K tomu bude mít také povinnost nahradit statisícové škody poškozenému a zdravotní pojišťovně.

„Nevím, proč tohle líčení probíhá, toho pána vůbec neznám,“ začal svou výpověď Radoslav N. před soudem. Později ale tvrdil, že Svatopluk Z. zranil na hlavě jeho kamaráda Miroslava V.

„Hodil po něm z dálky deseti metrů popelník a trefil ho do hlavy,“ tvrdil pod přísahou obžalovaný.

Dokonce se hádal s předvolaným svědkem Vlastimilem B., že záchranka odvezla jen jeho kamaráda Miroslava V. a ne poškozeného Svatopluka Z. Jeho tvrzení byla ale při soudním jednání vyvrácena jedno za druhým.

Jednak výpověďmi svědků, ale jak také vyplynulo ze čtení listinných důkazů, i z přepisu hovoru svědka a operátorky rychlé záchranné služby z 12. srpna 2016.

U soudu vypovídala i soudní znalkyně z oboru zdravotnictví a podle ní musel Svatopluk Z. čelit značnému násilí.

„Pokud by si tato zranění způsobil sám, musel by si je způsobit například při lyžování a ne na zahrádce restaurace,“ komentovala výtky obžalovaného, že si zranění poškozený způsobil sám.

Radoslav N. není u policie žádným nováčkem. Za podobné násilné chování mu totiž byl udělen podmíněný trest. Jeho trestní rejstřík se doslova hemží různými trestnými činy.

Hlavní líčení pokračuje 31. května. Soud chce vyslechnout jak napadeného, který se z pondělního jednání kvůli nemoci omluvil, tak dalšího z klíčových svědků zachraňovaného Miroslava V.