„Vůz vyletěl ve vysoké rychlosti ze silnice a bokem narazil do vzrostlého stromu. Po nárazu došlo k těžké deformaci karoserie a ochranného rámu na straně u spolujezdce,“ uvedl mluvčí zasahujících krajských hasičů Ivo Mitáček. Na místě nehody byl i fanoušek Kamil Šiška ze Zlína. „Přišel jsem těsně po tom, co se to stalo. Byla to hrůza. Záchranka i hasiči tam přijeli do patnácti minut,“ přiblížil dění Šiška.

Pozastavil se však nad chováním některých diváků. „Nahrnulo se tam tolik zvědavců, že dost komplikovali i samotný zásah,“ podotkl.
Kocman, který do závodu nastoupil jako náhradník, se s těžkými poraněními pánve, hlavy a nohou v Baťově nemocnici podrobil operaci. V pět hodin odpoledne ale bohužel zemřel. „Zranění byla natolik vážná, že nebyla slučitelná se životem,“ sdělila mluvčí nemocnice Karla Havlíková. Pavel Karlík, pilot z Vizovic, utrpěl zranění jen lehká.

První tragédie na prestižní rally

Podle organizátorů se nikdy nic podobného snad ještě nestalo. Příčiny nehody šetří speciální komise. Jejího viníka ale zřejmě žádný trest nečeká. „Jakoukoliv nehodu, která se v průběhu závodu stane na uzavřené trati, nelze trestně stíhat,“ podotkl mluvčí Barum rally Roman Ordelt.
Těžká nehoda zasáhla i samotné závodníky. „Je to tragédie, která potvrzuje, že neštěstí nechodí po horách, ale po lidech,“ řekl zlínský jezdec Roman Kresta.

Přestože organizátoři uvažovali, že závody předčasně ukončí, rozhodli se v nich nakonec pokračovat. Právě to se nelíbilo třetímu muži letošního ročníku Barum rally Václavu Pechovi.

„Informaci o tragické události jsem se dozvěděl až večer po příjezdu do servisní zóny, podle mne se měla rally ukončit. Jsem přesvědčen, že pokud by zahynul závodník z popředí závodní listiny, v závodu by se určitě nepokračovalo,“ řekl Pech.

Generální sekretář Federace automobilového sportu Radovan Novák připustil, že se v závodu přece jen nemělo pokračovat. „O skonání Kocmana jsme se dozvěděli před šestou hodinou večer. Pak jsme se na zasedání řídící komise rozhodli, že informaci pozdržíme kvůli poklidnému pokračování závodu. Možná to ale všechno byla chyba, ovšem bylo to rozhodnutí komise,“ mínil Novák, který je jedním z nejvlivnějších představitelů FIA. Vyjádření ředitele soutěže Miloslava Regnera se Deníku nepodařilo získat. Nepřišel na závěrečnou tiskovou konferenci a po celý den ani nezvedal svůj mobilní telefon.

Zde> Online zpravodajství z Barumky

online zpravodajství z Barum Rally