Za týrání a věznění dostal deset let

Na deset let do vězení poslala v listopadu kroměřížská okresní soudkyně Radana Macháňová Laštůvková Martina Skopálka z Morkovic na Kroměřížsku. Podle rozsudku měl držet čtyřiadvacetiletý mladík loni od 12. do 15. dubna ve svém rodinném domě v pokoji bez oken o rok mladší přítelkyni z Vyškovska, kde ji pod vlivem pervitinu brutálně a opakovaně bít.

„Nejdříve rukou, později pálkou vytvořenou z nohy od stolu a velkým řetězem. Navíc mě s kanadami na nohou kopal do břicha,“ vypověděla loni před okresním soudem napadená. Podle ní později přidal mladík i pálení cigaretou, píchal jí pervitin a dokonce ji měl nutit, aby si do pochvy strčila láhev od rumu.

Dívka rovněž u soudu řekla, že prý svého přítele několikrát žádala o lékařskou pomoc, ale muž ji nechtěl pustit. Navíc za celou dobu nesměla na záchod a ani se napít. Ze svého vězení se žena dostala zcela náhodou, když mladík zapomněl zamknout dveře. Utekla a doběhla do nedaleké hospody, odkud jí lidé přivolali pomoc.

Čtrnáct dnů v nemocnici

Třiadvacetiletá žena pak strávila čtrnáct dnů v nemocnici. Po útocích měla hematomy po celém těle a navíc poškozeny i důležité orgány. Motivem Skopálkova jednání prý byla nevěra přítelkyně.

Sám Skopálek se přiznal, že přítelkyni zbil, ale popřel, že až tak razantním stylem. Cigaretou ji prý vůbec nepálil a rovněž tvrdil, že dívka byla bezdomovec a spolu s ním užívala pervitin, který vyráběl, a holdovala ve velkém alkoholu.

Skopálek byl nakonec uznán vinným hned ze tří trestných činů, a to omezování osobní svobody se způsobením těžkého ublížení na zdraví i z nedovolené výroby drog. Kromě desetiletého trestu má Skopálek rovněž podstoupit ústavní ochranné léčení.

Opilý řidič srazil manželský pár

Krajský soud se rovněž bude zabývat sedmadvacetiletým Karlem Rolným z Kroměřížska. Ten měl loni o Velikonocích v opilosti srazit ve Zlobicích ženu, která tlačila při okraji silnice před sebou na invalidním vozíku manžela.

Muž utrpěl otřes mozku a zlomeninu pánve, čímž se ještě snížila jeho soběstačnost. Trpí totiž roztroušenou sklerózou a bez trvalé pomoci není schopen sám žít.

Žena ochrnula na obě nohy

Jeho manželka měla mimo otřes mozku zhmožděné plíce, vykloubené a zlomené krční a hrudní obratle. Následkem vážných zranění ochrnula na obě nohy.

Policisté u řidiče po nehodě zjistili zhruba 1,5 promile alkoholu, vůz měl navíc neúčinné brzdy a propadlou technickou kontrolu. Rolný u soudu přiznal, že v ten den vypil osm až deset skleniček slivovice.

Okresní soud v Kroměříži muže poslal na čtyři roky do vězení za trestné činy ublížení na zdraví a ohrožování pod vlivem návykové látky. Rovněž nesmí osm let usednout za volant.