To vše za pokus zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, kdy měl stát připravit o 6,5 milionu korun.

Podnikatel se z tohoto činu zpovídá u krajského soudu ve Zlíně, kde s ním ve středu pokračovalo hlavní líčení. Cepek jakékoliv protizákonné chování odmítá.

Obžaloba jej viní ve dvou bodech. V tom prvním měl pod jménem společnosti Sporthouse nakoupit měděné katody v Německu, které měl přes kupce prodat zpět do Německa. Tedy měl v rámci obchodu v EU nakoupit katody bez DPH a také je bez DPH do země EU prodat.

Podle žalobce však k obchodu nedošlo a jednalo se o fiktivní transakce. V daňovém přiznání za rok 2011 pak prý obžalovaný uplatnil nadměrný odpočet DPH.

„Vozidla s katodama nezaznamenaly mýtný pohyb, neopustily tak republiku,“ namítal u soudu státní zástupce Petr Matoušek. Podle něj stejně tak i ta vozidla, které by měly katody do ČR dovézt.

Elektrické ohradníky by měly zabránit migraci prasatům nakaženým africkým morem prasat. Ilustrační foto.
Od moru prasat klid možná už v říjnu

„Pět dodávek jsme koupili bez DPH a pět prodali bez DPH, za tím si stojím. Myslím, že finanční úřad provedl nedostatečnou kontrolu, vždyť všechny ty transakce šly přes účet,“ brání se obžalovaný.

Už dříve uvedl, že má a dodá soudu dokumenty, které prokáží tok peněz za tyto obchody. Byť to po letech bude prý složité.

„Dokumenty o kterých obžalovaný mluvil, soudu zatím nedodal,“ odpověděl ve středu na dotaz Deníku předseda senátu Jiří Dufek.

Včera vypovídal i daňový poradce Michala Cepka. Jeho vyjádření jasně vyznívalo ve prospěch podnikatele.

Ve druhém bodu obžaloby měl Michal Cepek přes údajně fiktivní firmu White zone s.r.o. objednávat práce na lyžařském svahu ve Zlíně.

„Nepravdivě deklaroval stavební práce a do účetnictví nechal zaevidovat fiktivní daňové doklady. Věděl, že společnost tyto stavební práce neprovedla a tím se pokusil navýšit odpočet na dani,“ uvedl státní zástupce Petr Matoušek.

Podle něj firma White zone měla sloužit pouze k předstírání nároků na nadměrný odpočet.

I tuto skutečnost Michal Cepek rozporuje.

V obchodního rejstříku je v současné době White zone v likvidaci. Hlavní líčení pokračuje 26. září.

Michal Cepek u Krajského soudu ve Zlíně.
Chtěl provozovatel lyžařského svahu ve Zlíně připravit stát o miliony?