„Soud dospěl k závěru, že nedošlo oproti poslednímu rozhodování k takové změně, aby některé z důvodů vazby pominul," uvedl.

Podle něj ještě není řada svědků vyslechnuta. Nevyloučil však, že až se dokazování posune, tento důvod vazby zruší. Soudce ocenil změnu postoje obžalovaného u jednání tento týden, kdy se rozhodl obsáhleji vypovídat.

Březina o propuštění nežádal.

„Je zbytečné žádat o propuštění. Přiznal jsem vinu, trest dostanu, odsedím si to. Je lepší si to odsedět a mít to za sebou než to přerušit a nastupovat do vězení za dva roky," uvedl podnikatel. Na soud ale apeloval, aby mu zrušil vazební důvod týkající se ovlivňování svědků. Prý mu to omezuje kontakt s rodinou.

„Všichni, které jsem měl ovlivňovat, byli vyslechnuti," tvrdil a sám upozornil soud na to, že se snaží k výpovědím svědků vyjadřovat a uvádět „věci na pravou míru".

Podle žalobce ale tato obava trvá.

„Chápu to z lidské roviny i problémy, které to přináší. Dokazování však zdaleka není ukončeno v této věci a ani v související trestní věcí," uvedl žalobce Miroslav Stoklásek.

Právě v této kauze s takzvanou lihovou mafií Březina čelí podezření, že z vazby nabídl policistovi desetimilionový úplatek a snažil se ovlivňovat svědky. Prý chtěl podplatit i žalobce a soudce. Ovlivňování potvrdili u olomouckého soudu i někteří svědci.

Na rozdíl od Radka Březiny je jeho bratr Tomáš již na svobodě. Soud jej propustil z vazby na kauci 15 milionů korun, které za něj složila jeho rodina. Částka je na tuzemské poměry hodně vysoká. Na svobodu se dostal kvůli tomu, že v souvisejícím trestním řízení vystupuje jako spolupracující obviněný.

Radek Březina se u olomouckého soudu zodpovídá se svým bratrem Tomášem a Tomášem Pantlíkem z utajených skladů lihu v Olomouci, Stojčíně na Pelhřimovsku a ve Valašském Meziříčí. Daňový únik byl vyčíslen na půl miliardy korun. Jména Březinových figurují i v případu takzvané lihové mafie, kdy policisté obvinili 15 lidí, včetně Březinovy manželky. Podle žalobců mohli na nezdaněném lihu ošidit stát o tři miliardy korun.