VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud potrestal vymyšlenou daň

Zlín - Pět a půl roku pro třicetiletého Jiřího Gryce a šest let pro pětapadesátiletého Němce Wolfganga Wilhelma Appenzellera. Takový je nepodmíněný trest pro muže obžalované z pokusu o podvod. V pátek 5. září o tom rozhodla soudkyně Iveta Šperlichová ze zlínské pobočky Krajského soudu v Brně.

5.9.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Vít Šimánek

Loni v květnu rozeslali pod hlavičkou firmy Ezere s.r.o. zlínským podnikatelům 9 294 obálek s falešnou fakturou na zaplacení neexistující ekologické daně.

Muži po adresátech požadovali zaplacení částky 1980 korun. Pokud by jim jejich záměr vyšel, mohli si přijít na více než 18 milionů korun. Naštěstí díky včasnému zásahu policie i informací sdělovacích prostředků zaplatil fakturu pouze jeden člověk.

Trest si mají pachatelé odpykat ve věznici s dozorem.

K hlavnímu líčení se v pátek kromě obžalovaného Jiřího Gryce dostavil také poškozený podnikatel Petr Bureš. Ten jako jediný fakturu ve výši 1980 korun uhradil. „Dozvěděl jsem se, že jsem byl podveden, až od policie,“ uvedl ve své výpovědi živnostník, který podniká v Praze. Trvalý pobyt má však vedený ve Zlíně. Na zlínskou adresu mu také přišla osudná faktura. „Bral jsem to tak, že ji musím zaplatit,“ poznamenal Bureš.

Po výpovědi podnikatele mu obžalovaný Gryc zaplatil přímo u soudu celou škodu, kterou mu způsobil. Konkrétně mu předal dva tisíce korun.

Jako druhý měl soud vyslechnout svědka Reného Lalika, který vystupoval jako Maxim. Ten se však k líčení nedostavil. Předvolání k soudu se z adresy, kterou dříve uvedl, vrátilo s tím, že nebyla nalezena. Přestože svědek nebyl k zastižení ani na telefonu, soudkyně se rozhodla upustit od jeho výslechu, protože by prý jeho výpověď byla nadbytečná.

Státní zástupce navrhl potrestat oba obžalované velmi přísně i s ohledem na mezinárodní prvek, který do svého protizákonného počínání vnesli. „Podvodný úmysl byl schováván za požadavek Evropské unie a na to dnes lidé velmi slyší,“ podotkl Leo Foltýn. Poukázal však také na to, že ani jeden z mužů nebyl dosud na našem území trestán. Jako přitěžující okolnost uvedl fakt, že škoda, kterou měli dotyční způsobit, byla vyššího rozsahu. Spodní hranice představuje totiž pět milionů korun. Navrhl tedy pro Gryce trest v délce trvání pět až pět a půl roku ve věznici s ostrahou a pro Appenzellera šest až šest a půl roku ve věznici stejného typu.

Obhájce Gryce Ladislav Jedlička navrhoval pro svého klienta nižší trestní sazbu, tedy podmíněný trest, který by nevyžadoval odnětí svobody.

Obhájce Jiří Frejt, jenž u soudu zastupoval uprchlého Appenzellera, navrhl, aby byl jeho klient obžaloby zproštěn.

Samotný Gryc projevil nad svým počínáním lítost. „Lituji toho, byla to moje blbost,“ řekl soudu.

Soudkyně Iveta Šperlichová komentovala vynesení rozsudku pro Gryce následovně: „Pan obžalovaný nebyl dosud soudně trestán. Projevil snahu po nápravě, jednomu poškozenému zaplatil škodu, prostřednictvím rodinného příslušníka se dohodl se zbývajícími poškozenými na úhradě škody a nelze přehlédnout, že jednání obou obžalovaných zůstalo z valné části ve stadiu pokusu,“ řekla Šperlichová.

U Appenzellera je podle soudkyně přísnější trest proto, že u něj absentuje dohoda s poškozenými. Trest je přitom stanoven při dolní hranici, mužům hrozilo až dvanáct let za mřížemi.

Kromě odnětí svobody musí oba odsouzení zaplatit škodu, kterou způsobili jak firmě Xertec, od níž si zapůjčili obálkovací stroj, tak České poště, jejímž prostřednictvím faktury rozeslali.

Odsouzení muži i státní zástupce si vzali lhůtu na rozmyšlenou. Odvolat se ještě mohou k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Autor: Hana Šmardová

Místo události:
5.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Antonín Seďa

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

AKTUALIZOVÁNO

V českých volbách prohrála celá země, zní ze zahraničí

České parlamentní volby zaznamenala mnohá světová média. Přinášíme vám výběr z jejich ohlasů.

AKTUALIZOVÁNO

Na Zlínsku zvítězilo ANO, druhá SPD a třetí KDU-ČSL

ANKETA / VIDEA / FOTOGALERIE/ PŘÍMÝ VSTUP DO VOLEBNÍCH VÝSLEDKŮ / Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

VIDEO / FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Kašík: Na kandidátce jsem zakroužkoval lidi ze Zlína, vždycky jsem byl srdcař

FOTOGALERIE / K volbám zas tak často prý nechodí, vlastně dnes je to podle něj asi podruhé. "Ale chtěl jsem zvolit ty, kteří jsou podle mne důležití," uvedl v sobotu krátce po 13. hodině strážce hokejové svatyně zlínských beranů - brankář Libor Kašík.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení