Senát mladíka uznal vinným z usmrcení z nedbalosti a neposkytnutí pomoci, za což mu hrozilo až šest let vězení. Podle obžaloby vůz řídil, muž tvrdí, že si na to nevzpomíná. Rozsudek je pravomocný.

Čápkův obhájce Antonín Blažek v odvolání usiloval o uložení podmíněného trestu a odmítl obvinění z neposkytnutí pomoci. Podle něj jeho klient utrpěl při nehodě lehkou mozkovou příhodu a „nevěděl, co se stalo“.

„Kamarádi vypověděli, že před jízdou požíval alkohol. Senát dospěl k názoru, že to bylo motivem, proč opustil místo nehody. Uložený trest není drakonický ani nepřiměřeně přísný. Naopak jsme jej shledali mírným,“ uvedla předsedkyně senátu Marie Káňová. Odvolací soud však nemohl trest vzhledem k absenci odvolání státního zástupce zpřísnit.

Nehoda se stala loni 7. března kolem 05:00. Osobní vůz Peugeot, ve kterém seděl obžalovaný, ve vysoké rychlosti v zatáčce mezi Topolnou a Napajedly na Zlínsku dostal smyk a v protisměru se střetl s vozem Škoda Felicia. Vyletěl ze silnice do pole. Oba spolujezdci z vozu vypadli a zemřeli na místě. Čápek podle obžaloby z místa nehody nezraněný odešel. Řidič felicie utrpěl středně těžká zranění.

Podle obhajoby se nepodařilo prokázat, že Čápek byl opravdu schopný přivolat pomoc. Nehoda se stala po oslavě narozenin v Uherském Hradišti. Slavil je jeden z mladíků, který při nehodě zemřel. Skupinka hochů se neplánovaně rozhodla, že odveze kamaráda domů do Otrokovic. Neštěstí se stalo při cestě zpět na Slovácko. Čápek v pondělí u soudu činu litoval. „Celá záležitost mě strašně mrzí, byli to moji přátelé,“ uvedl.

Kriminalisté se původně domnívali, že auto řídila jedna z obětí. Později ale přišli na to, že za volantem seděl někdo třetí. Čápek si na cestu z Otrokovic do Uherského Hradiště nevzpomíná. Prý si pamatuje až dobu, kdy volal z Prahy rodičům. Jak se do metropole po nehodě dostal, také údajně neví.

Podle okresního soudu se podařilo prokázat, že Čápek auto řídil a stejně tak i to, že nepřizpůsobil jízdu stavu a povrchu vozovky a svým řidičským schopnostem. Podle znaleckého posudku vůz projel zatáčkou rychlostí přibližně 120 kilometrů v hodině, přitom maximální bezpečná je 106 kilometrů a zákonem povolená rychlost 90 kilometrů v hodině. Podle soudu obžalovaný také mohl přivolat a poskytnout kamarádům pomoc. Kriminalisté totiž zjistili, že chvíli po nehodě u Topolné volal taxislužbu.

ČTK