V autě spolu s ním cestovali i tři mladí lidé. Ani jeden z nich nehodu nepřežil. Muž měl v krvi 1,6 promile.

Za těžké ublížení za zdraví a řízení pod vlivem návykových látek jej v dubnu potrestal kroměřížský okresní soud osmiletým vězením a desetiletým zákazem řízení. Rozsudek nebyl pravomocný, protože Tichák se odvolal ke krajskému soudu. Tvrdí totiž, že za volantem neseděl on, ale někdo cizí, kterého si nepamatuje.

V osudný den, kdy se psalo datum 22. července 2009, si Josef Tichák se svým osmnáctiletým synovcem vyjeli na výlet do Holešova, kde se k nim přidaly dvě devatenáctileté kamarádky mladšího z mužů.

Hazardní a rychlá jízda začala tím, když opilí mladí lidé rozbili výlohu. Protože to uviděla hlídka městské policie, vydala se za nimi. Řidič na jejich pokyn totiž nezastavil. Podle výpovědi strážníků jel Renault Megan takřka stotřicetikilo metrovou rychlostí, když najel do zatáčky. Vůz se čtyřčlennou posádkou dostal smyk, narazil do pomníku a převrátil se na střechu. Zadní část vozu byla kompletně zdemolovaná.

Synovec Ticháka i obě dívky zemřeli na místě. Podle lékařů utrpěli těžká mnohočetná zranění. Mladík navíc nebyl připoutaný a jeho pás byl rovněž naříznutý.

Tichák celou dobu tvrdí, že v době nehody spal na zadním sedáku. Nejprve dokonce vypověděl, že byl v kufru auta. Teprve až když byl soudem upozorněný na fakt, že kufr po havárii prakticky neexistoval, výpověď změnil. Proti němu ale mluví několik důkazů. Například ve vraku se našla pod pedálem jeho zaklíněná teniska. „Ta bota byla má, ale v té době jsem v autě převážel více věcí. Měl jsem tam i oblečení,“ oponoval i v úterý u odvolacího soudu.

I po dalších důkazech, jako byly záběry z holešovského kamerového systému, kde za volant usedají pouze dva muži a dvě ženy či výpověď městských policistů, Tichák stále tvrdil, že on za volantem neseděl. Avšak ani policejní pes na místě nehody nenašel žádné stopy pátého člověka, navíc strážníci byli na místě již půl minuty po události.

„Policie nezajistila řádně stopy. Byl bych rád, kdyby se tím někdo zaobíral. Je mi líto, že neumím popsat, co se tam stalo a ani ty lidi, s kterými jsem se bavil,“ projevil v úterý vůbec poprvé lítost. Pak žádal soud, aby jej zprostil viny.

Podle předsedkyně senátu Marie Káňové všechny důkazy jasně ukazují na to, že auto řídil Tichák. Jeho jízdu nazvala bezohlednou a pirátskou. „Podle znalce byla zatáčka průjezdná maximálně v devadesátiki­lometrové rychlosti. Obžalovaný však jel minimálně sto dvacet, ne-li víc. Agresivita jízdy byla způsobená jak požitým alkoholem, tak i jeho povahou. Podle jeho příbuzných jezdil velmi agresivně a předváděl se. Nezajímal se ani o to, zda je spolujezdec připoutaný. I když věděl, že je pás poškozený, jel i přesto rychle,“ podotkla ve své řeči.

Podle zmocněnce poškozených Antonína Foukala lítost, kterou Tichák vyslovil, byla jen lítost nad ním samým. „Necítil jsem z toho, že šlo o upřímnou lítost a nad tím, co se stalo. Jde o spravedlivé rozhodnutí a jsem rád, že tato kauza je u konce,“ okomentoval závěr soudu.

Tichák si ještě může podat dovolání k Nejvyššímu soudu. To však nemění nic na skutečnosti, že musí nastoupit do vězení.

Připomeňte si:

- Tři mrtví u Rymic: řidič byl asi pod vlivem drog (fotogalerie)
- Zabil u Rymic tři lidi, dostal osm let nepodmíněně
- Rymickou tragédii znovu otevře krajský soud

Vyhrajte lístky naLebeda festival v Rudimově

Vyhrajte 3 x 2 volné vstupenky na Lebeda festival v Rudimově na Slavičínsku, který se koná 30. a 31. července.

Více informací o festivalu a soutěži zde!

Vyhrajte vstupenky na koupaliště do Otrokovic

Vyhrajte 10 x 2 celodenní vstupenky na Městské koupaliště v Otrokovicích, které je do soutěže poskytlo.

Více informací o koupališti a soutěži zde!