Příbuzní Tomáše Březiny nabízeli soudu v minulém týdnu kauci sedm milionů korun. Ta však Krajskému soudu v Olomouci jako peněžní záruka nestačila, za dostatečnou sumu soud považoval patnáct milionů korun. Příbuzní na takovou částku po pár dnech přistoupili.

„Rodina obžalovaného Tomáše Březiny už patnáct milionů zaslala na zvláštní účet. Soud tuto sumu jako kauci přijal a rozhodl o tom, že obžalovaný bude propuštěn z vazby," potvrdil mluvčí olomouckého krajského soudu Michal Renda.

Rozhodnutí podle něj ale ještě nenabylo právní moci. Nejdříve musí být doručeno zúčastněným stranám. Státní zástupce však s ohledem na to, že Tomáš Březina se soudem spolupracuje, už dříve neměl námitky proti jeho propuštění z vazby. Pokud si nyní nepodá proti propuštění Tomáše Březiny z vazby stížnost, mohl by obžalovaný brány věznice opustit během několika dnů. Do zahraničí však Tomáš Březina vycestovat nemůže.

„Soud mu totiž zároveň uložil, že nesmí opustit Českou republiku," poznamenal Michal Renda.

Kauce v řádech několika milionů korun jsou v tuzemsku spíše výjimkou. Soudy jejich výši určují samy s ohledem na závažnost a okolnosti trestného činu, kterého se měl obžalovaný dopustit. V některých velmi závažných případech však není možné obžalovaného z vazby propoustit ani na vysokou kauci.

Kdy mohou peníze propadnout státu?

Peníze se zasílají na speciální účet a obvykle na něm zůstávají až do doby, než je vynesen rozsudek.

„V případě, že je obviněný odsouzen k nepodmíněnému trestu, kauce zůstává na tomto účtu až do doby, kdy nastoupí do vězení. Výše kauce se může během trestního řízení měnit. Peníze mohou ve prospěch státu propadnout například pokud obžalovaný uprchne, skrývá se, nechodí k soudu na jednání, kde je jeho osobní přítomnost nevyhnutelná nebo pokud později záměrně nenastoupí do výkonu trestu," popsal mluvčí krajského soudu v Olomouci.

Mladší bratr údajného šéfa lihové mafie Tomáš Březina se u soudu zodpovídá z daňových úniků na nelegálním lihu, hrozí mu trest od pěti do deseti let vězení.

Jako zaměstnanec staršího bratra Radka měl mít na starosti dozor nad provozními náklady ve firmě a organizovat přepravu kamionů s nezdaněným lihem do tajného skladu ve Stojčíně na Pelhřimovsku.

S policií a soudem posledních několik měsíců spolupracuje, při zahájení hlavního líčení u Krajského soudu v Olomouci v polovině května vypovídal přes čtyři hodiny.

Kauza v kostce – lihová mafie měla stát na daních připravit až o 3 miliardy korun
– tajné sklady nezdaněného lihu byly v bývalé cihelně ve Stojčíně na Pelhřimovsku, Valašském Meziříčí a v bývalých sladovnách v olomoucké městské části Holice
– ve vazbě stále zůstává o sedm let starší Radek Březina, hrozí mu až 16 let vězení
– obžalovaný je také správce nemovitostí rodiny Březinových Tomáš Pantlík, ten je však vyšetřován na svobodě
– za napomáhání k daňovým únikům Tomáši Pantlíkovi hrozí pět až deset let vězení
– hlavní líčení bude u Krajského soudu v Olomouci pokračovat v červenci