Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soud řeší zpronevěru u silničářů

Zlín – Jitka a Dušan Weberovi, Hana Houšťová a Petr Hrančík. Tato čtveřice lidí stanula v pondělí 26. dubna před zlínským krajským soudem, aby se zpovídali z mnohamilionové zpronevěry u Správy a údržby silnic Zlínska (SÚS).

26.4.2010 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/archiv

Té se právě měla dopustit bývalá účetní silničářů Jitka Weberová společně se svým manželem. Oba si během let 2006–2008 měli přijít na 10,9 milionů korun. Její nadřízená Hana Houšťová a bývalý jednatel silničářů Petr Hrančík zase čelí obžalobě z trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Podle státního zástupce Lea Foltýna měla Weberová v osmi případech nejprve převést z konta SÚS na účet svého manžela celkem 2,1 milionů korun. Další čtyři miliony korun pak skončily z účtu silničářů v bankách i jejích dvou známých.

„Obžalovaná měla rovněž právo vybírat z účtu finanční hotovost, čehož zneužila, a když šla do banky vyzvednout platy pro zaměstnance, vybírala postupně o šest milionů více, než měla. Dále si rovněž z pokladny firmy vzala přes půl milionu korun. Celkem tak spáchala škodu dosahující jedenácti milionů,“ podotkl státní zástupce. Dodal, že aby tento čin zakryla, falšovala rovněž zápisy v účetních knihách.

Této zpronevěry se navíc Weberová měla dopustit v době, kdy měla soudem uložený zákaz činnosti spojený s hmotnou zodpovědností. Tento zákaz jí platil od února 2006 až do října roku 2007.

Oba manželé si z těchto peněz mimo jiné měli koupit BMW X3 za 1,4 milionu korun a Nissana za 870 tisíc. Oba vozy pak přepsali na jejich tehdy šestnáctileté­ho syna.

Weberová, která je nezaměstnaná, tvrdila, že celá obžaloba je nepravdivá. „Přiznávám, že jsem porušila zákaz soudu. V ostatních případech nic z toho není pravda,“ hájila se šestatřicetiletá žena. Podle ní to měl celé na svědomí bývalý jednatel SÚS Petr Hrančík.

„Veškeré příkazy na převody se děly na jeho pokyn. I ty dva miliony korun, které byly na účtu mého manžela. To byla odměna za vykonanou práci. Mimo účetnictví jsme totiž i s Houšťovou dělaly za Hrančíka jeho seminární práce a úkoly, když studoval v Praze. Peníze na účtech mých známých skončily nedopatřením,“ tvrdila Weberová.

Jeden z těchto mužů však policii tvrdil, že ho obžalovaná požádala, zda by mohla na jeho konto převést nějakou částku s tím, že mu za to dá padesát tisíc korun. „To není pravda,“ popřela znovu šestatřicetile­tá žena.

Ta, pokud prý vybrala z banky vyšší částku, vždy se zbytek odevzdal do pokladny a zúčtoval se. Policie však nikdy žádné takové doklady nenašla. „BMW jsem napsala na syna, protože na mě byla vydána exekuce. Proč to udělal i můj manžel, to nevím,“ pokrčila rameny Weberová.

Než jim policie obě auta zabavila, pokusili se je prodat v bazaru. „To není pravda,“ opět zareagovala žena na poznámku předsedkyně senátu Ivety Šperlichové. Stejně tak popřela i informaci, že by si rovněž měli koupit rodinný dům.

Weberová rovněž tvrdila, že v SÚS rovněž snižovaly odpočty, aby na konci roku vycházela firma do plusu. To potvrdila i Hana Houšťová. Obě ženy se rovněž shodly na tom, že do účetnictví společnosti rovněž zahrnovaly Hrančíkovy faktury na masáže, pobyty v hotelech nebo zahraniční cesty.

„Hrančík se mnou vůbec nekomunikoval. Vše se dělo skrze Weberovou. Ona už tam pracovala a mě zavolala, jestli bych tam nechtěla jít dělat taky. Tvrdila mi, že si chce vyřídit živnostenský list a než se tak stane, dohodly jsme se, že ji vezmu na dohodu o provedení práce. Přesto jediná ona a pan Hrančík měli všechny oprávnění a přístupy k účtům. Dokonce měla i jako jediná klíče od kanceláře a využívala služební auto. Bylo mi to divé, ale jednatel se se mnou odmítal bavit,“ popisovala svou verzi čtyřiatřicetiletá Hana Houšťová. Nakonec prý v SÚS dala výpověď.

„Hrančík na mě křičel. Ani nevím proč. Pak si mě zavolal k sobě do ředitelny a tam mi ukázal výpisy z účtů s tím, že Weberová si převedla nějaké peníze. Měl i její doznání s tím, že to vrátí. Jitka mi ale tvrdila, že si to Hrančík vymyslel a že jde na policii ho udat,“ uvedla dále druhá z obžalovaných žen. Podle ní musela Weberová měnit položky na výpisech z účtů. „Veškeré účetnictví i faktury totiž vždy souhlasily,“ podotkla bývalá účetní.

Osmatřicetiletý Petr Hrančík u soudu tvrdil, že mu Weberovou doporučil jeho známý Josef Mikeska. „O její minulosti jsem nevěděl. Nepožadoval jsem výpis z rejstříku trestů. Domluvili jsme se, že Weberová bude hlavní účetní. Proto taky měla přístup k bankovnímu účtu. Houšťová s tím souhlasila,“ tvrdil bývalý jednatel SÚS. Podle něj musela Weberová mít dvoje účetnictví.

„Na žádné chyby jsem nepřišel ani já a ani auditor. Zjistil jsem to náhodou, když jsem si z banky nechal poslat originální výpisy z účtů a porovnat je s těmi, které mi předkládala účtárna. Weberová tvrdila, že vše vrátí, ale zaplatila asi jen sto tisíc,“ konstatoval Hrančík. Doplnil ještě, že o všem informoval svého zřizovatele, kterým byl Zlínský kraj.

Krajští radní pak rozhodli o jeho okamžitém odvolání z funkce. O tom, že by měl Weberové dát dvoumilionovou odměnu, se Hrančík vyjádřil, jak o naprostém nesmyslu.

Čtyřiačtyřicetiletý Dušan Weber, který měl manželce napomáhat ke zpronevěře tak, že si vědomě nechal na konto převézt peníze, u soudu odmítl mluvit, stejně tak jako i v přípravném řízení.

Na manžele je v tuto dobu vypsáno již celkem osm exekucí.

Soud pokračuje celý tento týden výslechem svědků i předvoláním znalce.

Největší trest, a to dvanáct let vězení, hrozí v případě prokázání viny Jitce Weberové. Její manžel by mohl jít do vězení až na osm let. Tříletý pobyt za mřížemi hrozí Hrančíkovi a Houšťové.

Autor: Šárka Šarmanová

Místo události:
26.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Fanoušci ševců jedou na fotbal. Ilustrační foto

Na Kodaň zdarma. Fastav pro fanoušky znovu vypraví speciální vlak

Ilustrační foto.

Ve středu ve Zlínském deníku: Prvňáčci z Vlachovic, Pozlovic a Hřivínova Újezdu

AKTUALIZOVÁNO

Kouč Zlína Svoboda: Veselý neměl důvod se mstít

Dvě třetiny působili bez energie. Až ve třetí části se beran zase probudil. Hokejisté Aukro Berani Zlín stáhli Honejskem a Šťastným ztrátu z 1:4 na 3:4 a šli za vyrovnáním. Jako v neděli s Plzní. Čtvrtá trefa Zlína visela ve vzduchu.

Posílení spojů ve Zlíně

Dopravní společnost Zlín – Otrokovice oznámila, že posílí v dušičkovém období autobusové linky, které používají cestující k jízdám na místní hřbitovy.

Čím jde žena v politice výš, tím jich v ní působí méně. Ostré lokty jsou potřeba

Jsou považovány za něžné pohlaví, v politice ale umějí mít leckdy stejně ostré lokty jako muži. Pokud nechtějí, aby je s trochou nadsázky dav silnějšího pohlaví rozdrtil, musí si u něj získat autoritu. Ženy ze Zlínského kraje, které působí v politice, se prostě nevzdávají. Ať působí na jakékoliv úrovni.

Expert podle soudu uvedl úmyslně nepravdu v posudku

Odvolání zamítnuto. Slova, která určitě v úterý nechtěl od senátu krajského soudu ve Zlíně slyšet Jan Hemza z Brna, soudní znalec v oboru zdravotnictví, odvětví chirurgie, který je současně také uznávaný neurochirurg.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení