Kromě toho senát uložil pěti z 11 obžalovaných osob vězení od tří do šesti let, zbylí vyvázli s podmíněnými a peněžitými tresty.

Obžalovaným lidem hrozilo pět až deset let vězení, firmám peněžitý trest i zrušení. Podle státní zástupkyně Pavlíny Nesvadbové obvinění vozili z Rakouska v letech 2011 a 2012 nezdaněný minerální olej, celkem asi 1,9 milionu litrů.

Olej měl být dodán jedné pražské a dvěma polským firmám, místo toho ale byl podle Nesvadbové distribuován odběratelům v ČR jako nafta do aut, aniž byla přiznána a uhrazena daň. Na spotřební dani tak podle ní vznikla státu škoda 20,6 milionu korun a na DPH 14,6 milionu Kč.

Obžalobě čelili organizátoři, distributoři, žena, která vyráběla falešné tankovací lístky pro odběratele „nafty", i firmy, které se podílely na přepravě. Jde právě o Tollmi Milevsko a také o Zlinexpress spedition, jejíž bývalý jednatel Jan Koudela byl prý spolu se synem Radoslavem organizátorem obchodů.

Podle Nesvadbové se firmy k trestné činnosti nevyjadřují. „Jedna je téměř zlikvidovaná a druhá byla převedena a je v insolvenci," uvedla.

Pro Tollmi Milevsko přesto žádala peněžitý trest pět milionů korun. Firmě byly totiž pro účely trestního řízení zajištěny dva domy, pozemky i zastavěné plochy. Zlinexpress spedition Nesvadbová navrhla jen propadnutí věcí – osobního vozu a stáčecího zařízení.

Firmy mohou být stíhány pro téměř 80 trestných činů. Proviní se, pokud trestný čin spáchá její manažer, zaměstnanec nebo jednatel, pokud by tím firma získala prospěch.