Soud totiž zrušil původní rozsudek z listopadu 2012, podle kterého se měl jít společně s právníkem Radkem Dvořákem a bývalým místopředsedou Fotbalové asociace ČR Daliborem Kučerou za údajné podplácení insolvenčního správce na dva roky do vězení. Před nástupem za mříže je zachránila amnestie Václava Klause z ledna 2013.

Vloni v srpnu však Nejvyšší soud původní rozsudek zrušil a krajskému soudu nařídil se případem zabývat znovu. Zejména pak tím, zda policie svojí aktivitou trestnou činnost nevyprovokovala.

Krajský soud měl včera vyslechnout dva svědky, policistky, které měly podat svědectví o schůzce v kavárně Platinium v Brně, kde mělo dojít k předání úplatku v částce 750 tisíc korun. Jedna z nich se z jednání ze zdravotních důvodů omluvila, druhá však téměř nevypovídala.

„Opětovně říkám, že jsem překvapená, proč tady jsem," uvedla svědkyně před soudem s tím, že si nic z této schůzky nepamatuje. „Ty policistky si nemohou v této věci pamatovat. Co se týká tohoto případu, tak zde nic nezpracovávaly, jen měly ten den za úkol dojít do kavárny Platinium v Brně, kdo došlo k předání úplatku, zkrátka tam jen hlídkovaly," vysvětlil státní zástupce Jan Petrásek. Všichni tři obžalovaní pak před soudem znovu uvedli, že se cítí nevinni.

„Nikomu jsem nedal peníze, abych poskytl úplatek, nikdy jsem tak nejednal," sdělil soudu Martin Janečka. Obhajoba požadovala zproštění viny nebo úplně nové jednání a doplnění jejich důkazních návrhů, které podle nich údajně prokážou, že se jednalo o provokaci ze strany policie a státního zastupitelství.

„Z mého pohledu se jedná o spekulace obhajoby. Není mi zřejmé, proč bychom to vůbec dělali," reagoval dozorový státní zástupce Jan Petrásek.

Obhájci také argumentovali před soudem i tím, že insolvenční správce Petr Dokládal, který oznámil údajnou korupční činnost, je jedním z hlavních obviněných v jiné kauze, v případu daňového úniku v částce téměř čtyř miliard korun a není tedy důvěryhodný svědek.

Soud tak návrhu obhájců vyhověl. „Původní rozsudek se ruší a věc se vrací k novému projednání soudu prvního stupně," uvedla v závěru úterního jednání soudkyně Světlana Bartošová.

„Dokazování bude velmi rozsáhlé a podrobné a přesahuje rámec odvolacího soudu. V rámci odvolacího řízení, není možné provádět dokazování. Proto jsme rozhodli vrátit kauzu prvoinstančnímu soudu," vysvětlila soudkyně. Kauzou se tak bude znovu zabývat Městský soud v Brně.

„Je to rozhodnutí, které se nedá označit za překvapující, nelze takové rozhodnutí vyloučit, osobně jsem se domníval, že krajský soud mohl v té věci rozhodnout, případně mohl dokazování doplnit. Je to však rozhodnutí odvolacího soudu, které musím respektovat, žádný mimořádný opravný prostředek nepřichází v úvahu. Není ani možné podat návrh na dovolání v daném případě," uvedl státní zástupce Vladimír Mach

Obžalovaní byli s rozhodnutím soudu spokojeni. „Jsem spokojen," reagoval bezprostředně na usnesení Martin Janečka.

Věří, že se nakonec prokáže jeho tvrzení, že nic nezákonného neudělal a bude zproštěn obžaloby. V takovém případě se chce následně dožadovat po státu odškodného. Zákon mu takové právo dává.

Pokud někdo vykonal trest na základě rozhodnutí, jež bylo později zrušeno, měl by mít nárok na odškodnění," řekla už dříve Deníku mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Obžalovaní chtěli podle obžaloby podplatit insolvenčního správce věřitelské firmy, který vymáhal po Janečkově společnosti Square Transaction dluh 30 milionů korun.

Za úplatek 750 tisíc korun měl správce tento dluh administrativně snížit přibližně na 6 milionů korun. Dle obžaloby, úplatek měl dle dohody všech tří obviněných předat Dokládalovi právník Dvořák. Správce Petr Dokládal se ale obrátil na policii.