Všichni tři podali proti tomuto rozsudku odvolání, a věc tak projednával v úterý Krajský soud v Brně. Soudkyně Světlana Bartošová jejich odvolání proti rozsudku zamítla, a je tedy pravomocný.

Za tři a půl roku, kdy tento soudní proces probíhá, se jedná již o druhý pravomocný rozsudek. Trest odnětí svobody podle obhájce Radka Dvořáka Stanislava Devátého kvůli amnestii ale prý nelze vykonat.

„To ale rozhodne další soud, tentokrát městský v Brně, který bude rozhodovat o tom, zda se na nepodmíněné tresty amnestie vztahuje, či nikoliv," vysvětlila Deníku soudkyně Bartošová.

Trojice obžalovaných v čele s bývalým náměstkem zlínské primátorky Martinem Janečkou chtěla podle obžaloby podplatit Petra Dokládala, insolvenčního správce věřitelské firmy, který vymáhal po Janečkově společnosti Square Transaction dluh 30 milionů korun.

Za úplatek 750 tisíc korun měl správce tento vysoký dluh administrativně snížit přibližně na šest milionů korun.

Správce se ale obrátil na policii. Ta pak monitorovala předání úplatku a zajišťovala odposlechy. Ty společně se svědectvím Petra Dokládala, který vše oznámil policii a byl hlavním aktérem při předstíraném předání úplatku, patřily k hlavním důkazům obžaloby. Všichni tři obžalovaní od začátku procesu vinu odmítali.

Naproti tomu jejich obhajoba tvrdí, že tyto důkazy byly získány nelegálně a nestandardně.

„Jedná se o policejní provokaci. Dokládal je sám trestně stíhán za závažný zločin krácení daně s účastí na organizované skupině, kdy škoda dosahuje téměř tří miliard korun, a proto není důvěryhodný svědek. Chtěl tímto odvrátit od sebe pozornost policie.

Navíc vše oznámil policii až potom, co věřitelský výbor zamítl jeho šestimiloonovou dohodu o vyrovnání. Soud prvního stupně se nevypořádal správně s námitkami Nejvyššího soudu," to byly některé z námitek v odvolání obžalovaných Janečky, Dvořáka i Kučery při úterním jednání.

„S řadou námitek se krajský soud vypořádal již při prvním odvolání obžalovaných," komentovala soudkyně Světlana Bartošová. Podle ní soud také nepřistoupil na námitku, že se jednalo o policejní provokaci ani že by se soud prvního stupně dopustil pochybení.

„Co se týká procesních pochybení, nedošlo k takovým, která by měla vliv na rozhodnutí," uvedla soudkyně. Jak sdělila ve svém zdůvodnění, soudu nižšího stupně nemá co vytknout. Obžalovaní neuspěli ani se stížností pro podjatost státního zástupce Jana Petráska, která byla podle soudkyně 3. října také zamítnuta.

Zda se všichni odsouzení dovolají k Nejvyššímu soudu, zatím není jasné. „Počkáme si na písemné vyhotovení rozsudku, my s ním nesouhlasíme, ale počkáme si na to písemné vyhotovení," uvedl obhájce Martina Janečky a Dalibora Kučery Lukáš Eichinger. Naproti tomu obhájce Radka Dvořáka se s tím, zda podá dovolání, netajil.

„Ano, podáme dovolání," řekl krátce po vynesení rozhodnutí krajského soudu Stanislav Devátý. Podle něj společně očekávali, že toto rozhodnutí padne. „Soudci se kryjí, my jsme podali námitku proti soudci Zummerovi, takže hotovo," naznačil glosou známý advokát.

„Tento soud mi zničil kariéru a poznamenal i mou rodinu. Trvá již tři a půl roku a probíhá za zvláštních okolností," svěřil se v úterý jako jediný přítomný při jednání obžalovaný Dalibor Kučera. Podle něj se celá kauza odvíjí od smyšleného příběhu hlavního svědka Petra Dokládala.

Tresty

MARTIN JANEČKA (exnáměstek zlínského primátora): 2 roky vězení, peněžitý trest 400 tisíc korun, zákaz výkonu funkce statutárního orgánu v obchodních společnostech na čtyři roky

RADEK DVOŘÁK (bývalý advokát): 2 roky vězení, peněžitý trest 400 tisíc korun, zákaz advokátní činnosti po dobu pěti let

DALIBOR KUČERA (bývalý místopředseda FAČR): 20 měsíců ve vězení, 300 tisíc peněžitý trest, zákaz výkonu funkce statutárního orgánu v obchodních společnostech na tři roky