Muž si rozsudek osobně nevyslechl. Již delší dobu žije v zahraničí a i přes opakované sliby, že k soudu přijde, tak neučinil. Podle jeho obhájce totiž nemá důvěru v tuto zemi. Rozsudek ale není pravomocný. Státní zástupce se na místě odvolal k Vrchnímu soudu do Olomouce. Ten tuto kauzu bude projednávat již podruhé.

Případ už jednou zlínský krajský soud řešil. Verdikt byl ale opačný proti tomu včerejšímu. Harkina senát uznal vinným a poslal jej na šest let a dva měsíce do vězení. Obhajoba se však proti verdiktu odvolala a uspěla. Podle olomouckého soudu nebyly podmínky pro stíhání proti uprchlému, které proti cizinci vedl krajský soud. Senát tak musel celou kauzu projednat znovu.

Harkin vlastnil Moravan Aviation od listopadu 2005. Na konci 2008 sjednal šest půjček za 18,8 milionů korun. Peníze měl vrátit následující rok, což se ale nestalo.

„Jednal s vědomím, že půjčené peníze nebude schopen vrátit," podotkl státní zástupce Leo Foltýn. Firma totiž už v té době byla v neutěšené finanční situaci a na pokraji krachu. A o tom prý Harkin moc dobře věděl.

Jak se ale ukázalo, tak půjčky vlastně už splaceny byly, kromě úroků 562 tisíc korun.

„Je možno odsoudit pachatele, který od počátku věděl, že půjčka nemůže být uhrazena. A jak se ukázalo v dalším dokazování, nakonec splacena byla, jak hmotnými tak i nehmotnými věcmi, případně věcnými břemeny. Byť se tedy skutek stal, tak tato činnost není trestný čin," konstatoval předseda senátu Radomír Koudela.

Harkin už v dřívějším prohlášení, které zaslal skrze svého obhájce, hájil tím, že o ničem netušil. Podle něj to na něj vše „ušila" jeho zplnomocněná zástupkyně Jarmila Buriánová společně s majitelem firmy, od něhož si půjčil peníze. Touto firmou byla Zlín Aircraft, která následně majitel Moravanu získala.

„Oni dva spolupracovali za mými zády a dohodli se, že společně rozkradou podnik. Paní ředitelka uzavírala velmi drahé a nevýhodné smlouvy," tvrdil Harkin.

Něco podobného včera naznačil i jeho obhájce Jiří Vrbata. Podle něj totiž majitel Zlínu Aircraft Miloslav Tutter moc dobře věděl, co dělá a proč peníze Harkinovi půjčuje.

„Znal podnik mnohem lépe než můj klient. Pravidelně tam docházel, chodil na porady, hovořil s lidmi. Je tedy vyloučeno, že by o hospodářském stavu nic nevěděl. Rozpoznal jenom slabý kus ve stádu a ovládl ho," podotkl obhájce.

To ale Tutter popřel. „Mám čisté svědomí. Výsledek naší práce je vidět, fabrika roste, získává zakázky," uvedl.

S Moravanem Aviation soud zahájil v roce 2009 insolvenční řízení a nakonec byl na něj prohlášen konkurz a majetek rozprodán. Moravan se věnoval výrobě celokovových letadel ZLIN, které jsou určeny například pro výcvik pilotů, přepravu či akrobacii.