„Starosta je obviněn ze zneužití pravomoci úřední osoby a podvodu," uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Starosta měl ústní dohodu s jednatelem firmy uzavřít v roce 2013. Svou funkci vykonává od roku 2008, byl si tak podle policie vědom způsobu uzavírání zakázek pro obec a také nutnosti souhlasu zastupitelstva obce.

„Věděl také, že na provedení zakázky nemá vyčleněny finanční prostředky v rozpočtu obce," uvedla Kozumplíková.

Na základě ústní dohody se starostou obce provedli pracovníci dodavatelské firmy během roku 2013 všechny požadované práce dle projektu.

PRÁCE OSOBNĚ 
KOORDINOVAL

Starosta měl jejich činnost osobně koordinovat a dílo si bez výhrad v prosinci roku 2013 převzít. Za zhotovení však nezaplatil. Vzhledem k tomu, že platby za dílo nebyly v určené době uhrazeny, podal právě jednatel firmy na starostu obce trestní oznámení.

Policisté z oddělení hospodářské kriminality zajistili veškeré písemné podklady vztahující se ke stavebním a instalatérským pracím v obci. Vyslechli si i jednotlivé členy zastupitelstva obce a instalatérské fir­my.

Na základě všech získaných indicií podle policejní mluvčí kriminalisté starostu obvinili a nyní proti němu vedou trestní stíhání.
Co na počínání obviněného starosty říkají další starostové a místostarostové z regionu?

„Starosta ve snaze pomoci obci za každou cenu může udělat chybu. Na druhou stranu by si neměl však myslet, že si může dovolit cokoliv. Protože za běžných okolností musí mít starosta jakékoliv finanční pohyby odsouhlaseny zastupitelstvem obce, popřípadě radou," upozorňuje místostarostka Vizovic Alena Hanáková.

Podobně se vyjádřil i starosta Lopeníku na Slovácku Roman Buček. „Nedovedu si představit, že by investice v této výši prošla bez povšimnutí zastupitelstva obce," poznamenal.

Před soudem už stanul 
v minulosti například starosta Mistřic na Slovácku Martin Ondroušek (nez.). Dostal roční trest podmíněně odložený na 18 měsíců a pokutu 100 tisíc korun za provozování černé skládky.