„Tohle nehodlám snášet, vy jste starý bolševik!" hřímal letos v květnu na soudce Ivo Zummera známý právník a bývalý chartista Devátý poté, co jeho klienta Radka Dvořáka společně s exnáměstkem zlínského primátora Martinem Janečkou a bývalým místopředsedou Fotbalové asociace ČR Radimem Kučerou, poslal na dva roky do vězení za údajnou korupci.

Stanislav Devátý: 
Je to nehoráznost!

Úterní rozhodnutí soudu o jeho stížnosti však Stanislav Devátý zatím nezná. „Čekám na doručení. Pokud to však soud zamítl, považuji toto rozhodnutí za nehoráznost," neskrýval v úterý své rozhořčení.

„Je-li tomu tak, vůbec mě to nepřekvapuje," komentoval úterní rozhodnutí soudu pro Zlínský deník klient Stanislava Devátého, Radek Dvořák.

Verdikt krajského soudu v Brně jeho mluvčí Simona Tesařová odmítla potvrdit. „Rozhodnutí totiž dosud nebylo doručeno procesním stranám," vysvětlila Tesařová. Dodala zároveň, že odvoláním Martina Janečky a spol. proti květnovému rozsudku se bude Krajský soud v Brně zabývat již v příštím týdnu.

Všechny tři obžalované v kauze údajného uplácení konkurzního správce poslal soudce Ivo Zummer poslal na dva roky do věznice s dozorem. Martinu Janečkovi navíc uložil peněžitý trest 400 tisíc korun a čtyři roky zákazu činnosti v obchodních společnostech.

Pokud by nezaplatil peněžitý trest k výkonu trestu odnětí svobody si může přičíst dalších 18 měsíců navíc. Stejný trest vyměřil v květnu městký soud v Brně i dalšímu obžalovanému, právníkovi Radku Dvořákovi s tím rozdílem, že má zákaz činnosti na pět let v advokátní činnosti.

Poslední z trojice, který také u soudu čelil žalobě ze zločinu podplácení ve formě spolupachatelství někdejší místopředseda Fotbalové asociace ČR Dalibor Kučera má podle soudu strávit ve věznici s dozorem 20 měsíců, zaplatit peněžitý trest 300 tisíc korun.

Pokud ne, má strávit ve vězení dalších 12 měsíců navíc. Také on má zákaz činnosti statutárního zástupce a to na dobu tří let. Všichni obžalovaní se k rozsudku po jeho vynesení nevyjádřili, ihned opustili soudní síň, dokonce si nevyslechli ani zdůvodnění soudce Ivo Zummera.

Proti květnovému rozsudku si obžalovaní podali odvolání ke krajskému soudu, který se jím bude zabývat v úterý 13. října.

Trojice obžalovaných, v čele s bývalým náměstkem zlínské primátorky Martinem Janečkou, chtěla podle původního rozsudku podplatit Petra Dokládala, insolvenčního správce věřitelské firmy, který vymáhal po Janečkově společnosti Square Transaction dluh 30 milionů korun. Za úplatek 750 tisíc korun měl správce tento vysoký dluh administrativně snížit přibližně na šest milionů korun.

Správce se ale obrátil na policii. Ta pak monitorovala předání úplatku a zajišťovala odposlechy. Ty společně se svědectvím Petra Dokládala, který vše oznámil policii a byl hlavním aktérem při předstíraném předání úplatku, patřily k hlavním důkazům obžaloby. Naproti tomu obhajoba tvrdí, že tyto důkazy byly získány nelegálně a nestandardně.

Všichni tři obžalovaní od začátku procesu vinu odmítají. „Neříkám, že mám svatozář, ale v tomto případě mám čisté svědomí," hájil se v květnu před soudem Martin Janečka.