Na něj vypálil útočník ze samopalu 9. března 2007 v Modré na Uherskohradišťsku na parkovišti před hotelem U Velehradu. Z pokusu o vraždu byl o několik měsíců později obviněn Ladislav Kuta z Jiříkova na Děčínsku.

Krajský soud jej během dvou let třikrát uznal vinným a poslal jej na čtrnáct let do vězení, avšak Vrchní soud v Olomouci trest muži třikrát po sobě zrušil kvůli nedostatku důkazů. Nakonec nařídil, aby se kauzou zabýval jiný senát, který nyní provádí důkazy úplně od začátku.

Co se mělo stát

Podle výpovědi postřeleného podnikatele přijel do Modré na obchodní schůzku se svým známým. Ten mu dlužil několik milionů korun. Ve chvíli, kdy zastavil, se kolem dveří spolujezdce mihla postava, která přeběhla na levou stranu vozu a dvakrát na muže vypálila. Střelec pak zmizel v červené škodovce, kterou policie dodnes nenašla, stejně tak jako zbraň.

Těžce zraněnému podnikateli zachránil život personál hotelu, který hned zavolal pomoc. Podnikateli po střelbě měla zmizet z auta složka s dokumenty, které se týkaly dlužné částky. Muž, který měl podnikateli dlužit peníze, několik měsíců nato zemřel. Podle policie se jednalo o sebevraždu.

Zraněný podnikatel ještě půl roku netušil, kdo se jej pokusil zabít, až do dne, kdy před jeho domem přijel Kuta, který mu s pistolí v ruce vyhrožoval, že ho zabije. Teprve pak si uvědomil, že střelec z Modré je jeden a týž muž.

Ze strachu prý označil jiného pachatele

Při identifikaci pachatele však podnikatel prý záměrně dvakrát označil někoho jiného. Právě tento rozpor se Vrchnímu soudu nelíbil. Podnikatel to vysvětlil tím, že záměnu udělal schválně ze strachu. Je totiž přesvědčený, že si Kutu najal někdo z jeho známých. Jeho verzi nevyloučili ani vyslechnutí psychologové. Samotného podnikatele označili za velmi důvěryhodnou osobu, který nemá důvody označit jako pachatele střelby někoho jiného.

Policisté: netušili jsme, kde se střílelo

Kuta rovněž tvrdí, že v Modré nikdy nebyl, avšak na dveřích spolujezdce postřeleného podnikatele se našly jeho pachové stopy. Zda byly i na straně řidiče, se neví. Policie je totiž v tomto místě nezajistila. I na tento fakt upozornil olomoucký soud. „Když jsem přijel na místo, byla uprostřed parkoviště kapky krve, která vedly k hotelu. Poškozeného již odvezla sanitka, proto jsme netušili, kde ke střelbě došlo. Domnívali jsme se, že to bylo na parkovišti,“ vysvětloval ve čtvrtek 21. ledna kriminalista.

Pachové stopy u spolujezdce sejmuli proto, že jeden ze svědků tvrdil, že někoho viděl mihnout se u spolujezdce. „Že se střílelo v autě, jsme zjistili až když jsme na našem oddělení vůz ohledávali,“ dodal jeden z policistů.

Rozsudek padne pravděpodobně již v pátek 22. ledna. Není vyloučeno, že soud napočtvrté Kutu zprostí obžaloby. Obžalovaný si zatím odpykává dvouapůlletý trest za vyhrožování a nedovolené ozbrojování, kterého se dopustil u podnikatelova domu. Tento trest mu však letos již vyprší.