Tak se hájí šestatřicetiletý muž ze Zlína, který minulou neděli postřelil před diskotékou No6 v Uherském Hradišti třiadvacetiletého mladíka. Střelec se obrátil na redakci Deníku se svou verzí případu a ukázal i dokumenty, které ji podle jeho názoru podporují. Redakce má k dispozici jeho osobní údaje, muž však chtěl zůstat v anonymitě.

Podle policie mělo k incidentu dojít v neděli před třetí ranní. „Po předchozí slovní rozepři mezi šestatřicetiletým mužem a třiadvacetiletým mladíkem údajně z obavy o svůj život vystřelil ze své legálně držené zbraně jednou do vzduchu a dvakrát do země. Pak, když se jej pokusil mladík odzbrojit, vystřelil mu po nohách a zasáhl jej do lýtka. Podle lékařů se bude léčit asi dva měsíce,“ uvedla v pondělí mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková.

Policisté po incidentu udělali u střelce dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl 4,48 promile. Postřelený mladík nadýchal 1,26 promile alkoholu.

A jak celou událost vidí útočník? „Vyšel jsem před diskotéku a chtěl jít domů. Venku se prali dva mladíci,“ popisuje svůj pohled na událost.

„V tom se jeden rozeběhl směrem k nám a napadl dalšího mladého muže. Spadli na zem a já poprosil kamaráda, aby je od sebe odtrhl. Ve chvíli, kdy se tak stalo, se útočník rozeběhl proti mně a vytrhl mi jednu z ruky jednu berli. Mám totiž za sebou vážný úraz, a mohu se pohybovat jen s pomocí berlí,“ pokračoval. Svůj zdravotní stav dokládá lékařskou zprávou o prodělané operaci.

Mladík mu prý začal vulgárně nadávat a vyhrožovat zabitím. „Měl jsem strach. Vytáhl jsem proto zbraň a střelil do vzduchu v domnění, že jej zastraším. Nestalo se tak. Naopak se proti mně rozeběhl. Tak jsem střelil třikrát do země. Bohužel se jedna kulka odrazila a poranila jej. Já to nevěděl. Přede mě se postavil kamarád a než jsem zastrčil zbraň zpět do pouzdra, kluk nikde nebyl,“ popisuje dále střelec.

Postřelený mladík však policistům řekl, že rvačka s kamarádem, které měla být rozbuškou celého incidentu, byla pouze hrou. To do protokolu potvrdily i dvě přítelkyně poškozeného, které se události zúčastnily. Zasažený muž navíc řekl, že střelec jej udeřil do hlavy berlí. Proti němu se prý rozběhl jen proto, aby mu sebral pistoli a odmítá, že by jej jakkoliv fyzicky napadl.

Obviněný Zlíňan tvrdí, že po události se chystal odjet taxíkem na policii, aby střelbu oznámil, když v tom k němu přiběhli lidé s tím, že mladíka postřelil. „Viděl jsem, jak sedí na schodech a teče mu krev. Hned jsem proto vytočil 112. Do té doby jsem neměl ani kapku alkoholu, ale pak to na mě dolehlo a já si během chvilky dal pár panáků slivovice a pivo. Asi za půl hodiny, co přijela policie, mi dali dýchnout. No a výsledek byl ty čtyři promile,“ tvrdí muž.

Policisté jej proto odvezli na odběry a do cely. „Asi za tři hodiny mi udělali dechovou zkoušku znovu a její výsledek byl 0,39 promile. Po deváté hodině ráno už jsem nenadýchal nic. Kdybych byl tak opilý, tak bych určitě ani nebyl schopný zavolat mu pomoc, natož stát o berlích na nohou. Bylo to celé nešťastná událost,“ uzavřel Zlíňan.

Kriminalisté vyslechli i několik nezúčastněných svědků incidentu. Jejich výpovědi však událost příliš neosvětlují. Jeden ze svědků například uvedl, že viděl, jak proti střelci vyběhl nějaký mladík a něco křičel. Když byl od obviněného asi metr, namířil střelec zbraň dolů před sebe a stiskl spoušť.

Policie už na konci týdne střelce obvinila z trestného činu ublížení na zdraví a z výtržnictví. „S ohledem na další vyšetřování nemůžeme více k případu sdělit,“ doplnil ještě policejní mluvčí uherskohradišťské policie Aleš Mergental. Obviněnému hrozí až osmileté vězení.