Složité testy nejsou rozhodně zadarmo

A dalším stovkám lidí zbývá jeden jediný bod k tomu, aby se i oni zařadili do fronty mezi hříšníky. Aby mohli zpět za volant, musejí absolvovat poměrně složité psychologické testy. Ty samozřejmě nejsou zadarmo. Navíc je nově mohou absolvovat pouze
u akredi­tovaných psychologů, kteří k tomu dostali oprávnění od ministerstva dopravy. A těch je na celý Zlínský kraj jenom sedm.

Například pan Petr ze Zlína patří k hříšníkům, který loni v září dosáhl dvanácti bodů. „Vesměs to bylo za rychlost," přiznal „řidič". Vzhledem 
k tomu, že už mu pomalu uplyne rok, kdy může zažádat o navrácení řidičáku, čeká jej kromě jiného i test u dopravního psychologa. Ještě donedávna mohl tento posudek vydat prakticky kterýkoliv odborník, avšak od srpna už lze vyšetření absolvovat pouze u jednoho ze sedmi psychologů ze Zlínského kraje, který dostal oprávnění.

Vyšetření se skládá ze dvou částí. V první z nich řidič absolvuje testy inteligence, paměti, pozornosti či rychlosti rozhodování za stresu.

„V další se zaměřujeme na míru agresivity, bezohlednost, emoční stabilitu nebo tendenci k závislostem například na alkohol či drogy," vyjmenovala jedna z akreditovaných psycholožek Božena Debefová.

Opakovat vyšetření může až za půl roku

A právě v těchto případech se někdy i stává, že prostě řidič takový test neudělá. „Samozřejmě má možnost přijít na kontrolní vyšetření, ale to by nemělo být dříve než za půl roku," doplnila psycholožka.

Poslední slovo o uznání způsobilosti k řízení má však praktický lékař, který posoudí výsledky psychologického vyšetření a další kritéria. Pan Petr není jediný, koho takový test čeká. Na Zlínsku totiž k poslednímu červenci dosáhlo dalších dvanácti bodů 108 osob. „Nejstarší z nich má osmasedmdesát let, nejmladší dvacet," upřesnil dále mluvčí zlínské radnice Zdeněk Dvořák. Dalším čtyřiatřiceti lidem však zbývá už jen jeden jediný bod.

Na Vsetínsku je pravděpodobně bez „papírů" už 178 motoristů, nejmladšímu z nich je teprve jednadvacet a nejstaršímu osmašedesát let. „Aktuální číslo na Kroměřížsku činí 240 osob. Zajímavé je, že z tohoto počtu je 227 mužů a jen třináct žen. Nejstaršímu vybodovanému řidiči je 85 let, nejmladšímu teprve šestnáct," vyjmenoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Čekací doba je dva až tři týdny

Dvanácti bodů dosáhlo ke včerejšímu dni na Uherskohradišťsku celkem 213 lidí. Cena testů se pohybuje od 1500 do 2500 korun. Navíc si někteří budou muset k tomu připočítat i projeté jízdné. Akreditovaná střediska jsou totiž pouze v Otrokovicích, Uherském Brodě, Zlíně, Vizovicích, Vsetíně a Valašském Meziříčí.

Navíc každý účastník musí počítat i s určitou čekací dobou. Ta ale prý není nijak dlouhá. V průměru se pohybuje kolem dvou až tří týdnů.

Seznam akreditovaných psychologů pro Zlínský kraj:

PhDr. Lenka Bukovská, Vsetín, Bystřice pod Hostýnem, tel.:604 822 174

PhDr. Anna Černohorská, Vizovice, Vsetín, tel.:606 552 127

PhDr. Božena Debefová, Otrokovice, tel.:607 192 563

Mgr. Milan Hon, Uherský Brod, Bří. Lužů 116, 688 01 Uherský Brod

PhDr. Janka Kolářová, Otrokovice, Zlín, tel.:602 511 304

PhDr. Jitka Mohylová, Valašské Meziříčí, tel.:608 838 231

PhDr. Alexandra Švecová, Vsetín, Bystřice p.H., tel.:605 158 766

(Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR)