„To já už raději chodím nakupovat s přítelem, protože jednou mi ukradli peněženku z kabelky," přidala se Marcela Turečková ze Zlína.

„Kapsáři využívají příležitosti při nepozornosti lidí a jejich neopatrném zacházení s osobními věcmi. Kradou nepozorovaně a mají krádež předem nacvičenou. Často pracují ve skupinách a předem si tipují svou oběť," varuje policie na letácích občany před nenechavýma rukama zlodějů.

Zvláště v tomto předvánočním období, kdy v obchodech nastanou tlačenice, velký pohyb lidí a shon, toho kapsáři dokážou náležitě využít. Proto v úterý proběhla ve Zlíně policejní preventivní akce zaměřená na ochranu zákazníků před kapsáři.

Do obchodů vyrážejí už potřetí

V úterý ráno tak policisté v prodejně Albert ve Zlíně na třídě Tomáše Bati rozdávali zákazníkům letáky a drobné upomínkové předměty. Letáky obsahovaly rady, jak se mají lidé proti zlodějům bránit a na co si mají v předvánočním shonu dávat pozor.

„Tuto akci organizujeme s Policií České republiky již třetím rokem," uvedla Judita Urbánková, mluvčí společnosti Ahold, která provozuje síť prodejen Albert. Podle ní se jejich společnost snaží, aby jejich zákazníci byli spokojení a nestali se oběťmi zlodějů. „Akce má naučný charakter, právě v tomto období by si měli lidé uvědomit, že mají chránit své osobní věci," vysvětlila Judita Urbánková.

Její slova doplnil i mluvčí zlínských policistů Petr Jaroš. „Každý rok zaznamenáváme právě v předvánočním období zvýšený počet krádeží v supermarketech a obchodech. Lidé nechávají při nákupech své tašky a kabelky v nákupních vozících, přičemž stačí chvilka nepozornosti a mohou být okradeni," přiblížil chyby nakupujících zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš. „Proto policie každý rok již na začátku adventu provádí tato preventivní opatření a upozorňuje občany, aby si na své věci dávali pozor, a předcházeli tak krádežím," vysvětlil policejní mluvčí.

Kromě zlínské republikové policie připravila i městská policie ve Zlíně bezpečnostní opatření. „Akce Advent spočívá především v provádění intenzivních kontrol zaměřených na prevenci majetkových deliktů," uvedla mluvčí zlínských strážníků Šárka Škubalová.

V rámci těchto kontrol se podle ní hlídky Městské policie Zlín zaměří na vnější i vnitřní prostory supermarketů, zejména na pasáže a místa s větší koncentrací osob. „Pozornosti našich hlídek neujde ani okolí nákupních center a přilehlých parkovišť se zaměřením na předcházení vloupáním do zaparkovaných vozidel," objasnila mluvčí strážníků. Velmi intenzivní kontroly pak budou podle mluvčí strážníků Šárky Škubalové ve spolupráci s Policií ČR probíhat o adventních víkendech, a to včetně Štědrého dne.

Pachatelům kapesních krádeží za zdánlivě banální čin ale hrozí poměrně vysoký trest. „Pachatelům této trestné činnosti hrozí v případě dopadení až trest odnětí svobody 2 roky, v případě opakování až tři roky odnětí svobody," sdělil zlínský policejní mluvčí Petr Jaroš.