Případ se nevyřešil a vnučka potrestána nebude. Důvod? Babička řekla, že si zranění způsobila sama.

Ač nerada, policie přispouští, že podobných případů je daleko více, než ve skutečnosti vyšetřuje.

„A když už k případu dostaneme, senioři někdy tvrdí, že si různá zranění přivodili svou nešikovností, nebo že si už nepamatují, kdo jim ublížil,“ posteskla si policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Podle Jarmily Hasoňové, ředitelky Centra poradenství pro rodinné a partnerské vztahy týraní penzisté věří ve změnu. Tedy že se vše v lepší obrátí, doufají. Snadněji odpustí, uvěří slibům. Mají strach ze samoty. Mohou také být pod tlakem výhrůžek ze strany blízkých.

„Jestli lze zapomenout, nevím, ale hojit šrámy na duši lze. Pomoci mohou přátelé, kamarádi, ale také odborníci,“ doplnila Jarmila Hasoňová.

Forem násilí páchaného na seniorech je spousta a mohou mít rozmanité podoby.

„Všechny však provází psychické násilí, například hrubé nadávky, ponižování, neustálé kritizování, výčitky, zesměšňování, podrývání sebedůvěry a další.

„Opakovaně se setkáváme i s fyzickým týráním – různé způsoby bití, tahání za vlasy, žduchání, shazování na zem, odpírání jídla, omezování spánku, vystavování chladu,“ vyjmenovala těžko uvěřitelné činy ředitelka centra.

Podle ní je potřeba zmínit i zanedbávání, kdy jsou opomíjeny potřeby seniorů, je jim odpírána péče, kterou potřebují, a na kterou mají nárok, například jsou jim odnímány kompenzační pomůcky. Velmi časté je také ekonomické násilí, například záludné převody majetku, nátlak na obsah závěti, omezování vlastnických práv, přisvojování si důchodu seniora.

Jako například v případě téměř osmdesátileté vdovy. Ta si v intervenčním centru stěžovala, že dokud s ní žil vnuk sám, vše bylo v pořádku. Před rokem si však přivedl přítelkyni a od té doby se jeho chování vůči ní změnilo. Paní se ztrácely drobné předměty, ke kterým má citový vztah, šperky i peníze.

Snažila se vnukovi i jeho přítelkyni domluvit, ale výsledkem byly pouze urážky a vyhrožování. Když byla nemocná, ani jí nenakoupili, musela s horečkou do obchodu. Před 3 měsíci přestali přispívat na bydlení. Nechávají se živit. Před týdnem ji měl vnuk poprvé uhodit.

„Paní lituje, že mu dříve byt darovala,“ popsala smutný příběh ředitelka Intervenčího centra.

KDE TÝRANÝM POMOHOU: Centrum poradenství pro rodinné a partnerské vztahy, p.oIntervenční centrum Zlínského kraje, U Náhonu 5208, 760 01 Zlín, tel. 577 018 265, 774 405 682
Předejít potížím vám také může absolvování Senior akademie, kterou zdarma pořádá zlínská městská policie, ktrá se věnuje i tomuto tématu.