Dvaačtyřicetiletý muž si měl podle rozsudku zlínského soudu odpykat desetiletý trest za více než stomilionový podvod, ale vrchní soud mu tento trest zrušil kvůli chybějícím důkazům.

Tehdy devětadvacetiletý Michal Kašpárek působil v letech 1996 – 1997 jako předseda představenstva obchodní společnosti Interpreter Investment Corporation.

Během této doby měl muž podle obžaloby lákat do své společnosti další tiché společníky, aby do ní vložili své peníze. Sliboval jim, že jejich vklady výrazně zhodnotí, a to až o devětatřicet procent ročně. Nakonec od více než dvou tisíc lidí vybral částku přesahující sto sedm a půl milionu korun.

Kašpárek však mimo to ještě na svou společnost uzavřel více než šest set smluv o půjčkách za více než 26 milionů korun. Podle obžaloby věřitelům tvrdil, že jim poskytne úrok ve výši osmadvacet procent ročně. Nikdo už zpět své peníze neviděl. Celkem tak napáchal škodu vyšší než 137 milionů korun.

A právě za to jej loni v dubnu poslala zlínská soudkyně Iveta Šperlichová na deset let do vězení. Mimo to Kašpárkovi uložila i desetiletý zákaz podnikat. „Úroky, které sliboval, byly nepřiměřeně vysoké oproti těm, které v té době běžně poskytovaly banky. Smlouvy, které uzavíral, nebyly nijak ošetřené. Nebylo v nich, čím kdo ručí, ani do kdy se mají půjčky splatit,“ odůvodnila soudkyně.

Podle senátu vrchního soudu byl rozsudek předčasný a chyběla v něm řada důkazů. „V celé kauze figuruje přes dva tisíce smluv. Avšak ve spisech chybí více než osm set těchto dokumentů. Nebyla totiž vyslechnuta řada poškozených, proto nelze stavět rozsudek jen na několika z nich a je třeba doplnit všechny smlouvy. Navíc u některých dokumentů chybí identifikační údaje, včetně záznamů o vkladech,“ vysvětlil mluvčí soudu Petr Angyalossy.

Dodal, že soud také nevyslechnul znalce, ale pouze přečetl jejich závěry. „U tohoto případu je však třeba, aby byl znalec předvolán a vyslechnut. Vzhledem k tomu, že je zde přes dva tisíce poškozených, by měl senát postupovat obezřetněji a důsledněji,“ konstatoval mluvčí.

Senát zasedne 15. února