„Byly to velké rostliny, v rámci regionu je to určitě jeden z největších nálezů,“ informovala kroměřížská policejní mluvčí Květoslava Malenovská.

Vyšetřovatelům ale doposud není jasné, komu zabavená marihuana patřila a co s ní majitel zamýšlel. Proto zatím nemohli zahájit trestní stíhání.

„Nejdříve musíme rostliny podrobit expertize,“ sdělila Malenovská. Odborníci by nyní měli zjistit množství omamné látky THC v konopí, aby policie věděla, jak případ posuzovat.

I když je tak velké množství marihuany zabavené na jednom místě spíše výjimečné, samopěstitelství je na Kroměřížsku zcela běžné. „Vzhledem k přírodním podmínkám je to pro náš region charakteristické,“ řekl Deníku pracovník Kontaktního a poradenského centra pro uživatele drog a jejich blízké Jan Zahradník.

Rostliny mají pěstitelé vysázeny buď na vlastním pozemku, nebo ve volné přírodě. Oblíbená jsou zejména místa uprostřed kukuřice.

„Díky snadné dostupnosti se dá předpokládat, že u nás nefungují žádné větší distribuční sítě. Pouze pokud konzumenti chtějí kvalitnější druh drogy, která se většinou pěstuje v interiérech pod lampami, musejí za ni zaplatit,“ popsal Zahradník.

Marihuana je jednoznačně nejrozšířenější drogou na Kroměřížsku. Z a­nalýzy, kterou Jan Zahradník v regionu vypracoval, vyplývá, že až padesát procent studentů 1. ročníku střední školy má s kouřením konopí osobní zkušenost. Ve 2. ročníku je to již nad šedesát procent.

„Vzniká tu paradoxní situace, kdy se konzumace drogy může zdát normálním jevem, protože to dělá většina. Samozřejmě tomu tak ale není,“ přiblížil Zahradník.

Sehnat si marihuanu nebo hašiš není pro drtivou většinu mládeže vůbec složité. Dvacet procent z nich je navíc obklopeno hlavně přáteli, kteří rostlinu kouří.

„Spousta lidí zpochybňuje závislost. Protože kouří skoro denně, nepociťují žádné abstinenční příznaky. A když už se cítí unavení nebo podráždění, nepřisuzují to droze,“ upozornil Zahradník.

Třiadvacetiletý Ondřej z Holešova kouří marihuanu již od patnácti let. Závislost na droze přiznává, ale nepovažuje ji za nějak obzvlášť nebezpečnou.

„Určitě je to zlozvyk, který nemá člověk vždycky pod kontrolou. Ale rozhodně to není o nic horší než pravidelné pití alkoholu. To je dokonce nebezpečnější, protože je to legální,“ domnívá se Ondřej.

Přesto prý ke konzumaci konopí nikoho nenabádá a nikomu drogu nenabízí. „Už jsem s tím měl dost nepříjemností,“ přiznává.

Ondřej Holubec