Nový videospektrální komparátor patří k nejvýkonnějším v České republice. Využívá především infra světlo a UV světlo.

Přístroj plánuje využívat zejména u cizinecké policie. „Primárně se bude používat ke zkoumání podezřelých cestovních dokladů, povolení nebo podpisů. Určitě ho ale využije i kriminální policie," upřesnil. Videospektrální komparátor patří k nejvýkonnějším v České republice. Využívá především infra světlo a UV světlo. „Dá se říct, že dokáže odhalit to, co je lidskému oku neviditelné," vysvětlil Jaromír Tkadleček.

Vzhledem k tomu, že padělky jsou stále dokonalejší, je potřeba vyvíjet i dokonalejší metody k jejich vypátrání. „Bezpečnost je pro většinu lidí na prvním místě a tento přístroj umí rozpoznat falešné doklady cizinců," uvedl Jaromír Tkadleček.

„Rozpozná ale také velmi dobře zpracované padělky listin nebo povolení ke vstupu do republiky," doplnil hejtman Stanislav Mišák.

Počty odhalených padělaných dokladů ve Zlínském kraji jsou přitom každý rok velmi rozdílné. Zatímco v roce 2014 se jednalo o přibližně 50 zadržených falešných dokumentů, v roce 2015 to bylo téměř dvě stovky dokladů a v letošním roce zatím odhalili policisté ve Zlínském kraji 30 padělků.

MARCELA KANIOVÁ