Zvířata ze statku už v minulosti několikrát utekla. Nemají prý dost potravy, vhodné ustájení a několik kusů už údajně pošlo

Týrání odhalila veterina při své kontrole na konci listopadu loňského roku.„Třetího prosince jsme pak vydali návrh na umístění zvířat do náhradní péče. Žijí tam totiž ve velmi špatných podmínkách. Žena shání potravu pro zvířata ze dne na den. Podle našich zjištění jim jde nejen o zdraví, ale i o život,“ upozornil ředitel KVSZK František Mahdalík.

Při poslední kontrole veterinární správy podle něj bylo na statku sedmatřicet kusů hovězího dobytka, devatenáct prasat a devět ovcí.Sama majitelka statku je prý velmi problémová. „Když jsme tam naposledy prováděli kontrolu, museli jsme s sebou mít jako doprovod policii. Žena totiž odmítala naprosto spolupracovat,“ pokrčil rameny Mahdalík.

Zvířata se po pozemcích statku pohybují volně. Přes chatrný plot se prý často dostávají i na okolní pole. „Je to nebezpečné, zvlášť, když uteče nějaká kráva,“ zlobí se starosta Břestku Jindřich Krušina.

Veterinární správa vydala po kontrole kvůli porušení zákona o týrání zvířat rozhodnutí o okamžité nápravě stavu a umístění zvířat do náhradní péče.„To mělo zajistit město Uherské Hradiště. Na úterní schůzce nám ale sdělilo, že se jim to nepodařilo. Paní totiž odmítala spolupracovat. Budeme tedy muset sáhnout po jiném řešení, které umožňuje zákon,“ řekl Mahdalík. O jaké opatření se bude jednat zatím nechtěl zmiňovat.

Majitelka statku, za kterou se redaktoři Deníku vydali, ale obvinění, že zvířata týrá, razantně odmítá. „Zvířata rozhodně týraná nejsou,“ ohradila se žena, jejíž jméno má Deník k dispozici. Dodala, že situace je příliš komplikovaná a nechce se k ní dále vyjadřovat.

Podle starosty Břestku byla ženě podána pomocná ruka, kterou však údajně odmítla.„Co vím, tak jí jedna chovatelská společnost nabídla, že na jednu z jejich farem může umístit svá zvířata a zároveň tam i sama bydlet. Jedinou podmínkou prý bylo, že měla nechat zajistit vstupní kontrolní prohlídku zvířat, aby případně do chovu nezavlekly nějakou nemoc,“ upřesnil Krušina. Zmiňovaná společnost se k celé záležitosti nechtěla vyjadřovat a kvůli případným problémům si nepřála zveřejnit svůj název.

Starostá poznamenal, že podle jeho názoru žena zvířata netýrá schválně. „Jen se prostě nezvládá starat o takové množství dobytka sama. Problém je v tom, že je tvrdohlavá a nechce počty stáda snížit,“ doplnil starosta.

Případ týrání zvířat z Břestku ale rozhodně není jediný, který se v loňském roce na území Zlínského kraje stal. „Při našich kontrolách jsme odhalili celkem čtrnáct případů týrání zvířat, což je o jeden víc než v roce 2009. Jedenáct z nich jsme objevili na Zlínsku, dva na Vsetínsku a jeden na Uherskohradišťsku,“ zmínil za krajskou veterinu František Mahdalík.

Počet případů týrání zvířat sice podle KVSZK v posledních letech výrazně nestoupá, stupňuje se ale brutalita jednotlivých činů. „Někdy je to opravdu otřesné,“ povzdechl si Mahdalík.