Soudce vyslechl v pondělí 11. ledna jak pracovníky finančního úřadu, kteří údajný daňový únik zjistili, tak i bývalého policistu Petra Bernátka. Obhajoba obžalovaných totiž tvrdí, že tento muž měl údajně schválně zatáhnout do případu i Zlínstav, jehož jednatelé jsou mezi obžalovanými.

V kauze jde o to, že firma Morávia-Chem z Hrobic na Slušovicku měla údajně nekale obchodovat se statisíci litrů čistého lihu.

O co v případu jde

Aby se vyhnula placení daně, měl se podle obžaloby její tehdejší jednatel Radovan Dalajka domluvit s třemi stavebními firmami, a to Moravostav, Stapo Morava a Zlínstav, aby si naoko odkoupili prostředek do ostřikovačů cinol. Ten se vyrábí z lihu, který byl již znehodnocený, a nepodléhá tedy spotřební dani.

Firmy si pak měly cinol zahrnout do nákladů a vydávat jej za prostředek, který používaly na stavbách k rozmrazování stavebních částí, k omývání nářadí nebo jej přidávat do malty.

Výpovědi svědků, kteří pro stavební firmy pracovali nebo pracují, jsou však různé. Zatímco z Moravostavu a Stapo Morava o cinolu nikdo nic neslyšel, naopak u Zlínstavu jej prý někteří používali, jiní zase ne.

Mezi obžalovanými je i bývalý ředitel Finančního ředitelství v Brně. Ten měl obžalovaným sdělovat informace o probíhajícím vyšetřování policie a finančního úřadu. Muž ale odmítl vypovídat, a to i na policii.

Do případu jsou však zapleteni i policisté. Dvojice kriminalistů z Ostravska byla podezřelá, že poskytovala informace o případu bývalému kolegovi Petru Bernátkovi. Tento muž, který figuroval jako jeden z obhájců v aférách Jiřího Čunka nebo Stanislava Grosse, v minulosti působil u policejního protikorupčního útvaru. Nyní pracuje i jako insolvenční správce u společnosti Magneton v Kroměříži.

Levné auto a kuchyň

Bernátek jim měl za to pro jednoho dojednat velmi výhodnou koupi auta a druhému měl zase sjednat z nízkou cenu novou za kuchyňskou linku. Oba kriminalisté byli navíc v souvislosti s touto kauzou sami šetřeni s podezřením, že účelově zahájili trestní stíhání jednatele Zlínstavu.

U soudu vše popřeli, stejně jako v pondělí i Bernátek. „Znali jsme se několik let. Pokud jsme se stýkali, tak to byly vždy přátelské schůzky. Nebavili jsme se ale o žádném případu, ani o Zlínstavu. Jen se mě ptali, jestli je něco možné nalít do domíchávače, protože jsem i stavař. Nic víc ale mezi námi nepadlo,“ hájil se včera bývalý policista. Dodal, že vůz a kuchyňskou linku sjednal levněji proto, že auto bylo jeho otce a v kuchyňských studiích měl dobré kontakty.

Bernátek: Je to naprostý nesmysl

Bernátek měl také údajně vyhrožovat bývalému předsedovi představenstva Zlínstavu Petru Ondruškovi, že firmu zničí a pošle ji do konkurzu.

„To je naprostý nesmysl. Nikdy jsem na Zlínstavu neměl žádný zájem. To si všechno vymyslel a nechápu, proč to říká,“ podotkl ještě Bernátek.

Před soudem stanul i svědek, který rovněž od Morávia-Chem nakupoval cinol a znal se s některými z obžalovaných. Když k němu přišla policie, údajně u něj našla filtrační materiály jako buničinu, uhlí a sorbenty.

„Policie sice tvrdí, že jsem z cinolu dělal zase líh, ale to není pravda. Buničinu jsem potřeboval na zbavení nečistot z tekutiny a ty ostatní věci jsem prostě nakoupil nebo mi je někdo nabídl,“ tvrdil včera muž. Ten je rovněž v Ostravě šetřený pro krácení daní a čeká jej soud.

Jednání bude pokračovat v úterý 12. ledna i středu 13. ledna. Pak bude soud odročen na únor. V případě uznání viny hrozí některým obžalovaným až dvanáctileté vězení.