Jenže Sousedík se proti rozsudku odvolal a Vrchní soud v Olomouci případ vrátil k novému projednání.

Za těžké ublížení na zdraví a šíření nakažlivé nemoci a dakší pokus pokusu o tyto dva tresté činy Sousedíkovi hrozilo až dvanáct let vězení. V kauze ale nastal zvrat a obžalovaný v pondělí odcházel ze soudní síně zproštěn viny.

„Jsem šťastný, protože se konečně dokázalo, že jsem žádný zločin nespáchal,“ popsal své pocity po rozsudku Sousedík.

NEVĚROHODNÝ POŠKOZENÝ SVĚDEK

Obrat v případu způsobil psychologický profil poškozeného. Podle znalce jde o osobnost se znaky patologické struktury, která je nevěrohodná.

Jak uvedla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová ve zdůvodnění rozsudku, objevily se tak nové skutečnosti, ze kterých vyplývá, že výpověď poškozeného muže nakaženého virem HIV, (který byl v minulosti 14 krát soudně trestán a živil se prostitucí, pozn. red.) nelze považovat za věrohodnější než výpověď obžalovaného.

Ani ve druhém bodu obžaloby, pokusu o nakažení virem HIV a pokusem o šíření nakažlivé lidské choroby, neshledal soud Pavla Sousedíka vinným. Podle něj se skutek nestal.

DEFINITIVNĚ ROZHODUTO NENÍ

Rozsudek ale není pravomocný, státní zástupce Leo Foltýn si ponechal lhůtu pro odvolání. „K rozsudku se vyjádřím až po jeho nastudování, a pak teprve zvážím, zda podám odvolání,“ uvedl.

O co v kauze šlo:

Pavel Sousedík se měl sejít s čtyřiatřicetiletým poškozeným B. K. v roce 2013. Teprve potom, co mělo dojít k pohlavnímu styku mezi muži, měl přiznat, že je nakažen virem HIV. Obžaloba jej také vinila, že ohrozil zdraví pětatřicetiletého I. P.

„Byl to můj přítel, k sexu došlo na základě jeho přání. Věděl o mé nemoci,“ nesouhlasil Sousedík.

Soudních líčení se ale jen tak Pavel Sousedík nezbaví, v prosinci je totiž naplánováno hlavní líčení v úplatkářské kauze, kde čelí Sousedík další žalobě.

Podle policie bral jako komisař, který měl na starosti zkoušky odborné způsobilosti žadatelů o zbrojní průkaz, úplatky. V případě uznání viny mu v hrozí až deset let.