Mladý muž láhev po pár krocích hodil mezi procházející lidi. Láhev se rozbila o spodní část podchodu a okamžitě se prudce vznítila. „Pachatel poté z místa v klidu odešel, za evidentního nezájmu procházejících, směrem k náměstí Míru,“ doplnila mluvčí městských strážníků Šárka Škubalová.

Zakouřené chodby si na obrazovkách ihned všimli pracovníci ostrahy obchodního střediska a ohořelé zbytky textilu, které našli na místě, udusali. Městští strážníci podchod ihned uzavřeli, aby se nikomu nic nestalo. Další motorizované i pěší hlídky po podezřelých začaly pátrat, ovšem neúspěšně.

Nejvíce zarážející na celém incidentu bylo podle strážníků to, že i když byl podchod značně zakouřený, dále do něj nepochopitelně vstupovali lidé. „A to i včetně ženy s dětským kočárkem. Navíc nikdo telefonicky nevyrozuměl žádnou ze složek Integrovaného záchranného systému,“ upozornila na evidentní nezájem chodců Škubalová.

Případ nyní řeší republiková policie pro podezření z trestného činu výtržnictví, za což pachateli hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta.

„Co muže k takovému jednání vedlo, zatím netušíme. Pachatele sice zachytily kamery městského kamerového dohlížecího systému, přesto ale přivítáme jakékoliv informace od lidí, kteří se včera kolem třetí hodiny pohybovali v okolí podchodu na Dlouhé ulici ve Zlíně a všimli si mladého muže, který v ruce nesl pivní lahev, z níž vyčnívala textilie,“ vyzvala veřejnost zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.

Jednu očitou svědkyni se Deníku podařilo kontaktovat. „Scházela jsem zrovna po schodech do podchodu, když ten kluk tu láhev zapálil. Pak už byl všude jen černý dým, tak jsem rychle utíkala pryč,“ vypověděla a dodala, že výtržník byl vysoký, kolem dvaceti let a měl potetovaná záda.

Podle zlínského psychiatra Pavla Konečného trpí pachatelé podobných činů narušenou osobností. „Jsou schopni rozumově kontrolovat své chování. Je velmi pravděpodobné, že pachatel trpěl nízkým sebevědomím, frustrací a zřejmě chtěl svým činem na sebe upozornit,“ shrnul psychiatr Konečný.

Hana Trčková