„Kříž byl odřezaný nějakou pilkou na železo a položený vedle na kameni. Tak ho objevili pracovníci obce při pravidelné údržbě hradiště," popsal starosta nedalekého Vysokého Pole Josef Zicha.

Zloději to nebyli

Když nepříjemnou zprávu poprvé slyšel, napadlo ho prý, že to bude dílo zlodějů kovů. „Ale kříž tam zůstal, takže to vypadá spíš na nějakou mstu nebo dílo fanatika," uvažuje starosta.

Řádění vandalů přišlo ve velmi nevhodnou dobu. Za několik dnů se totiž koná oblíbený výstup na Klášťov, kterého se loni účastnila stovka turistů. Letos zástup vyrazí z Vysokého Pole tuto sobotu v 11 hodin dopoledne.

Poškození kříže ale podle Zichy tradiční turistický výšlap nepřekazí. Opravu kříže už zajišťují farnosti Újezd a Luhačovice. Boj s časem ale zřejmě nevyhrají a do soboty nápravu nestihnou.

„Pokusíme se uspořádat sbírku na nový kříž," přislíbil starosta Zicha. „Ten bude samozřejmě proti vandalům lépe zajištěný," dodal.

Na podobné události má Vysoké Pole smůlu. Před dvěma lety vykradli zloději obecní úřad a vzali i desítky tisíc korun, které měla obec vyhrazené na stavbu unikátní křížové cesty.

Hora Klášťov je nejvýše položené hradiště na Moravě a nejvyšší vrchol Vizovických vrchů.