Tomáši Krystýnovi ze Zlína vandal v noci z pondělí na úterý vybil sklo u osobního vozu značky Volvo, který stál zaparkovaný v ulici Plesníkova na sídlišti Jižní Svahy. O pár metrů dál se neznámý ničitel „vyřádil“ na dalším autě. Také tomu rozbil sklo.
Povinné ručení vám škody nekryje
Případy jako tento nejsou vůbec ojedinělé. Jenom za březen se na policii ve Zlínském kraji obrátilo osmnáct lidí, kterým někdo schválně poničil auto. Při příchodu k autu bývají řidiči nemile překvapeni nejčastěji ulomenými zrcátky, škrábanci, rozřezanými pneumatikami a vybitými okny. Šest poškozených vozů zůstalo po uplynulém víkendu stát i na parkovišti v Rožnově pod Radhoštěm.
Nedobře je řidičům i ve chvíli, kdy dostanou účet za opravu. Pana Krystýna ze Zlína stálo nové sklo a vyčištění auta takřka patnáct tisíc korun, což je pro tříčlennou rodinu s malým dítětem nemalá částka. Pojišťovny tyto opravy z běžného povinného ručení nehradí.
„Tyto škody je totiž možné uhradit pouze z havarijního pojištění. Většinu takových škod proto ani motoristé pojišťovně nehlásí,“ vysvětlil mluvčí jedné z pojišťoven Milan Káňa.
Opravu zničeného vozu by měl tak automaticky hradit viník. Jenomže dopadnout jej je pro policii dost velkým oříškem. Hodně velkou roli tu totiž hraje rychlost.
„Většinou se tyto činy odehrají v noci a beze svědků. Mnohdy na ně majitelé přijdou až po mnoha hodinách či dokonce po několika dnech. A v těchto případech už není možné ani nasadit policejního psa,“ konstatoval mluvčí zlínské policie Petr Jaroš.
Někdy se pachatelé přihlásí sami
Dodal, že se občas někteří pachatelé po vystřízlivění dobrovolně přihlásí a škodu uhradí. Jenomže takových „poctivců“ je jako šafránu. Velkou službu mohou vyšetřovatelům prokázat i záběry z kamer anebo svědci, které třeba hluk rozbitého skla vzbudil. Jenomže když nikdo takový není, pak policie sama moc nezmůže.
Pokud se přece jen viník najde a usvědčí, může doufat, že případ skončí jen zaplacením škody a ne rovnou vězením. Za poškození cizí věci totiž hrozí až rok za mřížemi.