První případ, který byl na zlínské městské policii nahlášen v sobotu 20. září před čtvrtou hodinou ranní, se stal v prostoru cyklostezky na Fügnerově nábřeží. „Mezitím, co jedna hlídka pátrala po předpokládaném sběrači druhotných surovin, porozhlédli se strážníci, zdali se chybějící poklop nenachází někde poblíž. Za chvíli pak skutečně spatřili hledaný předmět v řece Dřevnici,“ uvedl zástupce ředitele zlínských strážníků Pavel Janík. Hlídka poté litinový poklop z říčního koryta vylovila a usadila jej na původní místo.

Druhý podobný případ se odehrál ještě téhož dne kolem šesté hodiny podvečerní, tentokrát neznámý vtipálek odstranil železný kryt šachty na ulici Dlouhá. V tomto případě hlídka předmět nalezla v nedalekém křoví a opět jej umístila na své původní místo.

Neznámému či neznámým výtržníkům, kteří se baví odstraňováním krytů šachet a kanálů, podle strážníků zřejmě nedochází víc souvislostí. „Neuvědomují-li si, že jejich zvrácená zábava může skončit vážným úrazem a třeba i smrtí procházejícího chodce, zřejmě ani nepředpokládají trestněprávní odpovědnost za své chování,“ podotkl Janík.

V případě vzniku škodlivého následku a jejich dopadení se však odpovědnosti nevyhnou. Poškozeným by pak museli za způsobenou škodu zaplatit mnohatisícovou náhradu.