Seniora našli mrtvého v domku jeho dva synové už v pátek 23. září. Přivolali pouze sanitku, protože je vůbec nenapadlo, že jejich otce někdo zavraždil.

Pitva ale ukázala, že muž někdo v noci na pátek zemřel násilnou smrtí. Policisté nevylučují, že útočníky mohli být i podomní prodejci.

Lepicí policejní páska přes dveře na domě s číslem popisným 96 obyvatelům Slopného ještě dnes stále dokola připomíná hrozivou událost: uvnitř se stala vražda.

Sedmasedmdesá­tiletého majitele v pátek synové našli v tratolišti krve. Ihned přivolali záchranku.

„Muž měl vážné poranění hlavy a lékařka mu již bohužel nemohla pomoci,“ konstatoval mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Petr Olšan.

V první chvíli však nikoho nenapadlo, že jde o vraždu.

„Vím od synů zemřelého, že v srpnu upadl ze schodů, takže si všichni mysleli, že se to stalo znovu, a proto umřel,“ vysvětlil Deníku starosta Slopného Anotnín Váňa.

Jenomže pitva odhalila, že zranění seniora rozhodně nezpůsobil pád ze schodů ani jiná nešťastná náhoda.

„Vyplynulo, že vážné poranění hlavy muži někdo způsobil násilím,“ přiblížila mluvčí zlínské krajské policie Jana Bartíková.

Tuto informaci se však policisté dozvěděli od Ústavu soudního lékařství až v pondělí 26. září , tedy až celé tři dny po vraždě. Lékařka záchranky totiž policii o případu neinformovala.

„Postupovala standardním způsobem. Pokud zdravotník neshledá důvod volat policii, pak pouze nařídí soudní pitvu, což se stalo i v tomto případě,“ vysvětlil mluvčí krajských záchranářů Petr Olšan. To, zda ze strany lékařky došlo k pochybení, podle mluvčího bude dál vedení šetřit.

Viděl cizí kolo

Celé Slopné je zprávou o tragickém úmrtí seniora zdrceno. Nikdo nechápe, jak mohl někdo něco takového udělat.

„Je to něco hrozného. Byl to dobrý člověk. Dokonce nám nedávno pomáhal zpravovat i kůlnu,“ posteskl si soused, který bydlí naproti.

„Nikdy se tu nic podobného nestalo,“ kroutil nevěřícně hlavou další známý mrtvého. Synovec zemřelého dokonce policii poskytl stopu, která se může ukázat jako velmi důležitá.

„Ve čtvrtek v noci jsem u jeho plotu viděl opřené cizí kolo,“ prozradil Deníku muž.

Právě kolo u plotu, auto či lidé, kteří se pohybovali v inkriminovanou dobu kolem domu, by mohli kriminalisty dovést k dopadení pachatele.

„Přivítáme jakékoliv poznatky k lidem, kteří se v uvedenou dobu v okolí tohoto domu pohybovali, k jakýmkoliv dopravním prostředkům, které tady stály nebo parkovaly,“ vyzvala veřejnost policejní mluvčí Jana Bartíková.

Policisté už od pondělí pročesávají doslova celé Slopné i okolní obce kousek po kousku a hledají jakoukoli stopu.

Hledají podomní prodejce

Vyšetřovatelé zároveň zjišťují, jestli se koncem minulého týdne ve Slopném nebo Loučce, Újezdu či Sehradicích neobjevili podomní prodejci. Lidé v obci jsou proto na pozoru a mají strach.

„Pokud se něco takového potvrdí, tak je to skandál a mělo by se s tím něco dělat,“ podotkl další z obyvatel Slopného.

Už na konci července podomní prodejci zaútočili na dvaadevadesáti­letého pána ze Zlínska. Udeřili jej do hlavy a sebrali mu jeho úspory. Muž ale naštěstí neměl žádné vážné zranění.